Decentralizovaná energetika 3D

Decentralizovaná energetika 3D
Decentralizovaná energetika 3D
Decentralizovaná energetika 3D
Decentralizovaná energetika 3D
Decentralizovaná energetika 3D
Decentralizovaná energetika 3D
Decentralizovaná energetika 3D

Aplikace „Decentralizovaná energetika 3D“ vám prostřednictvím názorných 3D modelů různých energetických zařízení přiblíží, co se skrývá pod pojmem decentralizovaná efektivní energetika. Poskytne vám zajímavé informace o rozšíření a perspektivách lokálních energetických zdrojů, především obnovitelných, vysvětlí principy a zákonitosti jejich fungování a objasní jejich vliv na výkonovou bilanci i stabilitu dodávek elektrické energie a tepla. Pochopíte, proč je současným trendem energetiky decentralizace, proč je částečné vykrývání spotřeby místní efektivní výrobou elektřiny důležité a jak se celkově mění vnímání doposud minoritních energetických zdrojů.

Aplikace je dostupná ON-LINE v prostředí prohlížeče:

 • Decentralizovaná energetika 3D:
  Svět energie – Přenosová soustava 3D on-line
  Minimální požadavky: 64-bitový OS (Windows 7 a vyšší), 4 GB RAM
  Prohlížeč: Mozilla Firefox (min. verze 45), Google Chrome (min. verze 57), Microsoft Edge (min. EdgeHTML verze 14), Safari (min. verze 10)

Aplikace je dostupná i OFF-LINE pro následující zařízení:

 • Pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem iOS:
  Decentralizovaná energetika 3D       Decentralizovaná energetika 3D - App Store
  Minimální požadavky na zařízení: iOS 8.0, iPad 3, iPhone 5S
 • Pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android:
  Decentralizovaná energetika 3D         Decentralizovaná energetika 3D - Google Play
  Minimální požadavky na zařízení: Android 4.4, CPU: ARMv7 NEON nebo Atom, OpenGL ES 2.0
 • Pro počítače s operačním systémem MS Windows:
  Decentralizovaná energetika 3D Instalační soubor desktop verze
  Minimální požadavky na zařízení: MS Windows 7

Popis aplikace

Seznamování s decentralizovanou energetikou začíná pohledem na 3D model části krajiny se zvýrazněnými objekty, které tvoří malé výrobní jednotky elektřiny, nebo mají určitý vztah k modernímu decentralizovanému energetickému systému. Posouváním, otáčením a přibližováním scény si lze krajinu s objekty prohlížet z libovolné perspektivy pohledem letícího dronu. Významné objekty umožňují vnoření do nových scén s detailními 3D modely zařízení, ostatní doplňující objekty obsahují pouze krátký vysvětlující popis. V detailním zobrazení je dostupná další, textově-obrazová informační úroveň aplikace, která kromě popisu významu, konstrukce a typů vybraného zdroje nabízí též množství ilustračních fotografií.

Při procházení jednotlivých objektů aplikace se dozvíte nejen to, které energetické zdroje jsou v decentralizované energetice zastoupeny, ale i jak se taková moderní energetika řídí a provozuje, a do jaké míry je bezpečná a ekologická. Kromě známých alternativních zdrojů je pozornost věnována kogeneračním plynovým zdrojům, perspektivní vodíkové energetice a malým modulárním jaderným reaktorům. V souvislosti s větším zastoupením intermitentních zdrojů v energetickém mixu jsou vysvětleny způsoby a možnosti akumulace energie nebo výhody virtuálních elektráren. U relevantních objektů je představena činnost společnosti ČEZ ESCO – poskytovatele moderních a flexibilních energetických řešení.

S decentralizovanou efektivní energetikou souvisí i rozšíření chytrých domů, které přechází z role čistě pasivního spotřebitele elektřiny na roli výrobně spotřební. Malé elektrárny na jejich střechách společně s bateriovými systémy začínají pomalu ovlivňovat chování distribuční soustavy. V této části aplikace se ještě dozvíte o zajímavém vztahu energetiky a nastupující elektromobility.

Po načerpání teoretických informací o nejčastěji zastoupených energetických zdrojích si můžete v aplikaci zahrát zábavnou hru, spočívající ve skládání různých 3D modelů energetických zařízení z jejich částí. Zkuste se vžít do role konstruktéra, potrénovat prostorovou představivost a složit si třeba vodní mikroturbínu, zajímavý Stirlingův motor nebo model malého modulárního reaktoru.

3

Autor

Simopt, 2020

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail