Elektrárny Prunéřov

Elektrárny Prunéřov jsou největším uhelným elektrárenským komplexem v České republice. Leží na západním okraji severočeské hnědouhelné pánve v blízkosti Chomutova.

Prunéřov I a Prunéřov II

Elektrárna Prunéřov I byla uvedena do provozu v letech 1967 až 1968, zatímco elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou ČEZ, a. s.

Elektrárny Prunéřov byly v minulosti organizačně spojeny s elektrárnami Tušimice jako tzv. Podkrušnohorské elektrárny. Samostatnou organizační jednotkou ČEZ, a. s., jsou od roku 1993.

Víte, že…

Významná část modernizace Prunéřova I proběhla již v devadesátých letech?

Technologie elektráren

Na začátku devadesátých let byla elektrárna rekonstruována na teplárenský provoz. Zdrojem technologické vody je řeka Ohře. Palivo, energetické hnědé uhlí, se těží v lomech Dolů Nástup Tušimice, Severočeských dolů, a. s., odkud se dopravuje po železniční vlečce.

Odsíření a vedlejší energetické produkty

Během devadesátých let proběhlo odsíření obou elektráren, stejně tak byl i změněn způsob zpracovávání odpadu. Významnou část vzniklého odpadu je možno zrecyklovat ve stavební materiály.

Elektrárny Prunéřov patří k největším dodavatelům elektřiny v ČR. Zároveň dodávají teplo do Chomutova, Jirkova a Klášterce nad Ohří a průmyslové zóny Industrial Park Verne. Instalovaný výkon pro dodávku tepla dosahuje 500 MW.

Elektrárny Prunéřov leží nedaleko města Kadaň
Turbogenerátory ve strojovně elektrárny Prunéřov
Pohled na elektrárnu Prunéřov I z uhelného rypadla na zásobní skládce
Cesta spalin končí ve vysokém komíně, který je rozptyluje do atmosféry

Víte, že…

Elektrárny Prunéřov patří mezi největší dodavatele elektřiny v ČR?

Modernizace elektrárny

Prunéřov I je díky modernizaci, která proběhla v 90. letech výrazně ekologičtější než Prunéřov II. Proto v současnosti probíhá modernizace i Elektrárny Prunéřov II, která navazuje na první vlnu ekologizace. Tyto vylepšení znamenají pro obyvatele Ústeckého kraje další zlepšení čistoty ovzduší.

Nová technologie odsíření spalin elektrárny Prunéřov II

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail