Teplárna Vítkovice

Teplárna Vítkovice (umístěná v Ostravě-Vítkovicích) zásobuje teplem jak městský obvod Ostrava-Vítkovice, tak částečně městský obvod Ostrava-Zábřeh. Hlavními odběrateli jsou především průmyslové podniky, teplo odebírají také školy, úřady, domácnosti, ostravská Aréna a Městský stadion ve Vítkovicích. Celková roční dodávka tepla představuje cca 1 800 TJ.

Historie teplárny je úzce spjata s Vítkovickými železárnami a sahá až do roku 1912, kdy si prudký rozvoj válcoven a oceláren vyžádal velké množství všech druhů energií. Proto byl vytvořen závod Elektrárna, do kterého byly soustředěny veškeré energetické zdroje železáren. Součástí železáren byla energetika až do roku 2000.

Víte, že…

Celková roční dodávka tepla je cca 1 800 TJ?

Kogenerace

Výrobu tepla zajišťují 3 kotelní jednotky v areálu teplárny s tepelným výkonem 342 MWt. Jejich palivem je černé energetické uhlí. Hoření kotlů je stabilizováno zemním plynem. Ročně vyprodukují cca 3 500 TJ páry, ze které se společně vyrábí elektřina a teplo takzvaným kogeneračním způsobem. 45 % vyrobené páry slouží pro dodávky tepla a 55 % pokryje produkci elektrické energie. Té se vyrobí 150 000 MWh za rok na dvou protitlakých a dvou teplárenských turbogenerátorech o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 79 MW. Roční dodávky páry pro vytápění a technologie činí 180 TJ. Horkovodní systém má roční dodávku 900 TJ. Dodávky teplé vody činí 7 TJ ročně s ročním objemem 80 TJ.

Víte, že…

Teplo z Teplárny Vítkovice odebírá i ČEZ Aréna?

Přísun uhlí do teplárny Vítkovice
Budova teplárny Vítkovice na Výstavní ulici v Ostravě-Vítkovicích
Teplárna Vítkovice – stanice přípravy demi-vody
Správní budova a komín teplárny Vítkovice

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail