Malá vodní elektrárna Přelouč

Malá vodní elektrárna Přelouč na 116. říčním kilometru řeky Labe zahájila svůj provoz v roce 1924. Plní funkci průtočné elektrárny, když využívá průtoku vody a spádu vody vytvořeného přilehlým jezem. Elektrárna byla vybavena čtyřmi Francisovými vertikálními turbínami firmy Josef Prokop, synové – Pardubice. Dva turbogenerátory s původními turbínami jsou stále v provozu, dva v roce 2003 nahradily turbíny Kaplanovy o výkonu 677 kW. Celkový instalovaný výkon elektrárny je 2 340 kW. Elektrárna pracuje na malém spádu, menším než 4 m a její celková maximální hltnost je 84 m3/sec.

Koncem roku 2009 instalovala společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v rámci rekonstrukce střechy na malé vodní elektrárně Přelouč novou solární elektrárnu. Zařízení o instalovaném výkonu 21 kW si vyžádalo investici 5,1 milionu Kč. Na jednom místě zde tak zařízení Skupiny ČEZ vyrábí elektrickou energii ze dvou druhů obnovitelných zdrojů.

Elektrárna Přelouč zasazená do přírody

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail