Malá vodní elektrárna Želina

Malá vodní elektrárna Želina představuje dnes již historickou raritu, kterou v roce 1908 vybudovalo město Kadaň na řece Ohři. Vodu k ní přivádí 166 metrů dlouhá podzemní štola od želinského jezu. Elektrárna časem nestačila požadavkům na odběr elektřiny, a proto se město rozhodlo pro stavbu výkonnější elektrárny v Lomazicích. Lomazická elektrárna (tři Francisovy turbíny o výkonu 7 280 kW) byla v provozu v letech 1925 až 1965, dnes již neexistuje, musela ustoupit Nechranické přehradě.

Želina chátrala až do roku 1991, kdy se rozhodlo o rekonstrukci jezu Želina a obnově malé vodní elektrárny do původního stavu. Ve spolupráci s Památkovým ústavem byla obnovena historická budova a elektrárna byla doplněna o novou rozvodnu, transformovnu, generátory a přívod elektrické energie o napětí 22 kW. Obě původní horizontální dvojité Francisovy turbíny byly repasovány a nově instalovány na původní místo. Do provozu byla malá vodní elektrárna Želina po 70 letech znovu uvedena v roce 1995. Od té doby je provozována s maximálním výkonem 450 kW. Je ukázkou příkladného vztahu Skupiny ČEZ k technickým památkám a obnovitelným zdrojům energie. Celkové náklady vynaložené na stavbu nového jezu, jezové klapky, stavidel na vtoku do kanálu  a rekonstrukci vlastní elektrárny, včetně jejího vybavení činily 55 milionů korun.

Lokalita této malé vodní elektrárny slouží jako zdroj pro vodní hospodářství nedaleké uhelné Elektrárny Tušimice II.

Exkurze do této historické památky se objednávají v Infocentru uhelné elektrárny Tušimice.

Portrét elektrárny
Želina je častým objektem výletů a procházek

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail