Vodní elektrárna Štěchovice I

Na konci druhé světové války bylo postaveno v letech 1938–1944 vodní dílo Štěchovice. Jedná se o druhý článek vltavské kaskády. Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká, 120 m dlouhá s pěti přelivnými hrazenými poli. Kapacita přelivů bezpečně zvládla i katastrofální povodeň v srpnu 2002. Ne už tak sama strojovna elektrárny, která byla zaplavena a zničena.

Víte, že…

Vodní přehrada Štěchovice slouží k především k vyrovnávání kolísavého odtoku ze špičkové elektrárny Slapy?

Přehrada ze žulových kostek s budovou elektrárny

Přehrada a elektrárna

Nádrž vodního díla o délce 9,4 km zadržuje 11,2 mil. m3 vody. Končí pod elektrárnou Slapy. Slouží především k vyrovnávání kolísavého odtoku ze špičkové elektrárny Slapy. Spolu s nádrží ve Vraném vyrovnává odtok z celé vltavské kaskády. Plavební komora při pravém břehu umožňuje lodím překonat spád až 20,1 m, čímž je ojedinělá ve střední Evropě.

Pološpičková elektrárna Štěchovice I je vybavena dvěma soustrojími s Kaplanovými turbínami. Její součástí je i venkovní rozvodna 110 kV a vývodové a distribuční transformátory. Její celkový výkon je 22,5 MW. Provoz je řízen přímo z centrálního dispečinku vltavské kaskády. Ve stejném areálu je umístěna i přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II.

Navštivte Infocentrum vodních elektráren Štěchovice

Víte, že…

Ojedinělostí střední Evropy je plavební komora při pravém břehu, která umožňuje překonat spád až 20,1 m?

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail