Fotovoltaická elektrárna Dukovany

V areálu Jaderné elektrárny Dukovany našla útočiště první česká fotovoltaická elektrárna o výkonu 10 kW a o celkové účinné ploše 75 m2. Tvoří ji 200 fotovoltaických panelů osazených monokrystalickými křemíkovými články. Špičkový výkon je 53 W/čl., optimální napětí 17,5 V/čl. Sluneční elektrárna byla od roku 1997 do roku 2002 součástí komplexu větrných elektráren v lokalitě Mravenečník v Jeseníkách. Nyní je přístupná veřejnosti v rámci informačního střediska Jaderné elektrárny Dukovany. Ročně se zde vyrobí téměř 8 000 kWh. Elektrárna využívá svůj instalovaný výkon na necelých 10 %, roční časové využití fotovoltaické elektrárny je cca 40 %.

Používají se dva střídače o výkonu po 5 kW měnící stejnosměrné elektrické napětí vyráběné solárními panely na střídavé napětí 230/400 V, výrobcem je firma SMA.

Doplňujícím zařízením je meteorologická stanice, která sleduje teplotu, atmosférický tlak, vlhkost, rychlost a směr větru, intenzitu slunečního svitu a množství srážek. Měřicí čidla jsou umístěna na ocelovém stožáru v oploceném areálu FVE. Získaná data doplňují údaje z fotovoltaických panelů, které je pak možno sledovat v různých časových sestavách na obrazovce centrálního počítače v Informačním centru.

První česká fotovoltaická elektrárna o výkonu 10 kW v Dukovanech

Provoz přemístěné fotovoltaické elektrárny byl zahájen v Dukovanech v říjnu 2003.

Základní parametry fotovoltaické elektrárny Dukovany
jmenovitý výkon 2 x 5 kW
jmenovité napětí stejnosměrné sběrnice 330 V
výstupní střídavé napětí 230 V
nastavení pevné a úhel sklonu 45° na jih
celkový počet FV panelů (typ M-S 36-53) 200
celková plocha FV panelů 75 m2
max. výkon panelu 53 W

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail