Jít na vyhledávání

Energetika v literatuře

Od pazourku k nanotechnologiím: 449 křižovatek v dějinách lidstva

Od pazourku k nanotechnologiím: 449 křižovatek v dějinách lidstva

Kniha zachycuje utváření lidské civilizace jako vzájemně provázaný vývoj filozofie, přírodovědy a techniky. Základní snahou autora je ukázat, že velké objevy nepadají z nebes, ale jsou výsledkem stavu společnosti, od kterého se odvíjí invence učence, vědce či konstruktéra. Čtenář tak může poznávat, jak se přírodovědci postupně propracovávali až do absurdního světa nekonečna, paradoxního světa relativity, kvantového světa mikročástic či překvapivého světa chaosu a turbulencí. Z textu by mělo být zřejmé, že lidé stále potřebují něčemu věřit, chtějí, aby jejich svět byl přehledný a jasný. Mnohdy se bojí svobody a pod vlivem ideologií přestávají rozlišovat mezi pravdou a lží, obětí a násilníkem i mezi svobodou a závislostí.

Autor

Josef Černotík, 15. 02. 2018

Energie v přírodě a v nás: O šalebné svůdnosti tradice a imperativu proměny

Energie v přírodě a v nás: O šalebné svůdnosti tradice a imperativu proměny

Centrální myšlenkou knihy je nutnost fundamentální změny našeho života založená na kritice současné ekologicky i sociálně devastující ekonomiky a životního stylu bohaté části světa. Autor navrhuje hledat řešení, modely a systémová uspořádání v přírodě a v její moudrosti. Dokládá přírodní kreativitu a mapuje možné cesty alternativ. Kriticky hodnotí panující technooptimizmus a doporučuje cestu zjednodušení života, přijetí jiných kritérií úspěchu a štěstí, filozofii nerůstu a důraz na rozvoj osobních i společenských vztahů. Identifikuje stavební kameny nového uspořádání společnosti, v níž by dominovalo decentralizované a nedominující uspořádání.

Autor

Milan Smrž, 01. 02. 2018

Smart revoluce: Budoucnost přichází právě teď!

Smart revoluce: Budoucnost přichází právě teď!

Naprostá většina uvedených „zázračných“ smart technologií a řešení již dnes existuje a je používána, autor však těchto 99 „všedních“ technologických zázraků soustředil do jediného města. K Synopcity vedou inteligentní dálnice s vozidly bez řidičů, autonomními vlaky a letadly, vedle kterých si to ve vakuu sviští kapsle Hyperloop Elona Muska a jednou ze zastávek je jeho nedaleký kosmodrom, kde právě odlétá další turistický kosmický koráb. V ulicích Synopcity, města plného fascinujících „chytrých“ budov, nabitých supermoderními technologiemi, potkáte nákupního robota uhánějícího za spěchající ženou stejně běžně jako holografické informační systémy lákající k utrácení virtuální měny tisíci způsoby, či k chvilce klidného posezení v restauraci, kde vaří i obsluhují androidi, kteří jsou rychlí, pozorní, nepotřebují pauzu na cigárko ani nevyžadují spropitné… Ale to je jen začátek…

Autor

Kamil Miketa, 01. 12. 2017

Úplně nová mamutí kniha techniky: Od páky k laseru, od pluhu k webovým stránkám.

Úplně nová mamutí kniha techniky: Od páky k laseru, od pluhu k webovým stránkám.

V této skvělé encyklopedii najdete nejen věci, které dobře znáte, jako je třeba páka nebo klín, ale také „zázraky“. Malé zázraky a velké zázraky. Diferenciál v autě, hodinový strojek, jezdicí schody, šicí stroj… Jak někdo dokáže na tak důmyslné věci přijít? To je opravdu zázrak. Tato encyklopedie nejen pro děti seznamuje čtenáře s principy nejrůznějších strojů a nejznámějších technických vynálezů.

Autor

Neil Ardley, David Macaulay, 01. 12. 2017

Jakou barvu má medvěd?: Nejlepší matematické a logické hádanky

Jakou barvu má medvěd?: Nejlepší matematické a logické hádanky

Matematik Martin Gardner psal přes 25 let sloupky matematických her do prestižního časopisu Scientific American – vždy se snažil ukázat nový a neokoukaný problém a jeho řešení. Kniha, která patří k nejoceňovanějším ve svém oboru, obsahuje výběr 65 nejlepších matematických hádanek a logických úkolů, které potrápí mozkové závity, rozšíří možnosti uvažování a poučí o matematických a logických postupech. Součástí knihy jsou komentovaná řešení. Martin Gardner (1914–2010) byl americký matematik a popularizátor vědy. Je známý především pro své matematické sloupky, ve kterých popularizoval nové matematické koncepty. Napsal nebo editoval přes 100 knih. Zajímal se o mikromagii, iluzionismus, literaturu (zvláště o díla Lewise Carrolla), filozofii, vědecký skepticismus a náboženství. Říká se o něm, že „přinesl více matematiky více milionům lidí než kdokoli jiný“.

Autor

Martin Gardner, 01. 12. 2017

Co je nového v umělé inteligenci

Co je nového v umělé inteligenci

Roboti, drony a různý software se z laboratoří přesouvají do běžného života. Již dnes řeší automatizované systémy řadu úkolů lépe než lidé, ale také dělají z lidského hlediska nepředstavitelné chyby. Sebere nám umělá inteligence práci? Nebo se naopak máme těšit, že budeme mít více času na jiné aktivity? Máme se obávat vzniku super-inteligence, která bude znamenat konec lidstva? Kniha přináší přehled aktuálních celosvětových trendů ve výzkumu umělé inteligence, vysvětluje její podstatu a používané techniky. Nahlíží tak pod pokličku více i méně medializovaných výstupů umělé inteligence. Čtenář se dozví, jakou škálu problémů se pokoušejí systémy založené na umělé inteligenci řešit, jak vlastně tyto systémy fungují a jaké nové otázky s sebou pokrok na poli umělé inteligence přináší.

Autor

Roman Barták, 01. 12. 2017

Sto důležitých věcí o matematice a umění, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte)

Sto důležitých věcí o matematice a umění, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte)

Matematika je nejen jedním z pilířů vědeckého bádání, ale dokáže nám osvětlit i mnoho zdánlivě všedních jevů z každodenního života. Matematické a fyzikální zákonitosti mají překvapivé uplatnění i v říši sportovních výkonů. A totéž platí i pro umění a kulturu – i tady hraje matematika důležitou, a leckdy nečekanou roli. Víte, jak lze pomocí Archimedova zákona snadno usvědčit padělatele šperků? Proč připomíná vlajka Nepálu polovinu vánočního stromečku? Víte, proč Cageova slavná skladba, při níž nezazní jediný tón, trvá právě 4 minuty a 33 sekund? John D. Barrow nám odhaluje skryté souvislosti světa čísel a vzorců a světa umění. U mnoha obrazově či zvukově libých objektů či jevů bychom matematické pozadí vůbec nečekali; umění máme přece jen spojené spíš s inspirací, náhlými vnuknutími, fantazií a spontaneitou. A o to je čtení zajímavější.

Autor

John D. Barrow, 01. 12. 2017

Cestovatel časem – Vynálezy

Cestovatel časem – Vynálezy

Vydej se s námi na cestu časem a nahlédni do světa vědecko-technických vynálezů. Začneme v roce 3500 před naším letopočtem, abychom si řekli něco o klínovém písmu a vynálezu papíru, kola nebo počítadla. Vynálezů, které dnes vypadají samozřejmě, ale v době, kdy vznikly, bylo k jejich objevu třeba větší fantazie, než k vývoji dnešních technických vymožeností. Skončíme u moderních technologií, tabletů a supermoderních letadel. Spolu s Albertem procestujeme časem všechna významná století, v nichž se něco důležitého vynalézalo a o každém vynálezů si řekneme to nejdůležitější.

Autor

Silvie Sanža, Oldřich Růžička, 01. 12. 2017

Malý vědec 1-4 - 240 experimentů, které můžete provádět i doma

Malý vědec 1-4 - 240 experimentů, které můžete provádět i doma

Tato kniha je určena pro všechny, kteří si chtějí ověřit fyzikální a chemické zákony jednoduchými experimenty – ať už ve škole nebo doma. Najdete v ní pokusy přehledně rozčleněné do tematických oblastí, jako jsou: voda, rostliny, vzduch, teplo, sledování proměn, světlo, zvuk anebo třeba elektřina. Při provádění pokusů se rozhodně nudit nebudete. Zaručujeme vám, že tahle fyzika a chemie je opravdu zábavná. Vždyť některé z našich experimentů připomínají spíše kouzla než vědecké pokusy! S těmito knihami nahlédnete do tajů vědy a mnohé z toho, co se později dovíte třeba ve škole, vám bude jasnější a srozumitelnější. Budete-li pozorní, můžete potom naopak vy o lecčems poučit své rodiče, učitele či spolužáky. Zjistíte, že všechno, co se ve škole učíte, má své praktické využití, a to bývá někdy velmi zábavné. Tak tedy pozvěte své kamarády a ukažte jim, že fyzika a chemie rozhodně nejsou nudné vědy!

Autor

Tomislav Senćanski, 01. 11. 2017

Vynálezy

Vynálezy

Víte, že v Čechách můžete na jednu rozhlednu vyjet autem? Varoval vás někdo, že při pití přímo z plechovky se můžete nakazit smrtelnou leptospirózou? Podrobnosti se dozvíte ve čtvrté knížce Jana Žáka, který ukazuje, že člověk může za svůj život vytvořit něco pro celou společnost, a přitom zároveň přinést radost a uspokojení i sobě. Jednou z možností jsou malé vynálezy, které postrčí vývoj kupředu alespoň o kousek. Vynález nemusí být zrovna světoborný, stačí malý nápad, který potěší. Tato kníha osloví technicky založené jedince, kteří mají chuť něco vytvořit, a inspiruje vás, jak vést své děti od malička k přemýšlení a k tvůrčímu přístupu k problémům. Již dávno známé pohádky na dobrou noc doplní originálním vyprávěním o zatím nikde nepublikovaných „vynálezech“ malého klučiny.

Autor

Jan Žák, 02. 06. 2017

1 2 3 4 .. 6

Filtrování obsahu

Vyber autora

Vrátit se nahoru