Jít na vyhledávání

Kogenerační a trigenerační jednotka

ČEZ Energo

Do modulu kogenerační jednotky vedou tři druhy potrubí – přívod zemního plynu (žluté potrubí), odvod spalin (horní stříbrné potrubí) a teplovodní okruh (dvojice trub v popředí) (Zdroj: ČEZ, a. s.)

Do modulu kogenerační jednotky vedou tři druhy potrubí – přívod zemního plynu (žluté potrubí), odvod spalin (horní stříbrné potrubí) a teplovodní okruh (dvojice trub v popředí)

Jedním z předních dodavatelů a provozovatelů kogeneračních jednotek v ČR je společnost ČEZ Energo, člen skupiny ČEZ ESCO. Svým zákazníkům nabízí kompaktní a prověřené decentralizované zdroje elektrické energie a tepla, které efektivně a ekonomicky řeší provoz jejich systémů zásobování teplem. Jednotky jsou dodávány modulově podle aktuální výkonové potřeby s výhledem možného rozšíření do budoucna.

Instalace kogenerační jednotky je možná v kompaktním blokovém provedení s protihlukovým krytem do stávajících prostor rekonstruovaných tepláren (výhodou je jednoduchost a rychlost instalace) nebo v kontejnerovém provedení pro ostatní venkovní instalace. Kontejnerové jednotky jsou odolné proti povětrnostním vlivům a umisťují se nejčastěji mimo obytné zóny.

Kogenerační jednotka Meziboří. Dceřiná společnost ČEZ Energo provozuje více než 100 podobných jednotek – malých kombinovaných výroben elektřiny a tepla (Zdroj: ČEZ, a. s.)

Kogenerační jednotka Meziboří. Dceřiná společnost ČEZ Energo provozuje více než 100 podobných jednotek – malých kombinovaných výroben elektřiny a tepla

Kogenerační jednotky od ČEZ Energo se vyznačují moderní a prověřenou technologií zdrojů TEDOM a většinou se instalují s integrovanou akumulací tepla. Kromě nízkých provozních nákladů přinášejí zákazníkům spojení se zavedeným dodavatelem i řadu dalších benefitů v podobě výhodné dodávky a ceny zemního plynu přes ČEZ Energo, řízení všech jednotek centrálním dispečinkem s operativním prodejem elektřiny nebo zajištění provozu a servisu instalovaných kogeneračních jednotek. Celé řešení kogenerace od posouzení technicko-ekonomické vhodnosti instalace zdroje a návrhu projektu přes stavbu až po provoz může být dodáno na klíč i bez vložení vlastních investičních prostředků zákazníka.

Umístění jednotlivých částí kogenerační jednotky v kontejnerovém provedení (Zdroj: ČEZ, a. s.)

Umístění jednotlivých částí kogenerační jednotky v kontejnerovém provedení

Společnost ČEZ Energo nainstalovala v České republice již přes 138 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 115 MW a tepelným výkonem přesahujícím 225 MW (srpen 2020). Z významných referencí ve městech a obcích lze uvést 3 jednotky v Smart Regionu Vrchlabí, další kogenerační jednotky v Bystřici nad Perštejnem, Frýdlantu, Novém Městě nad Metují, Svitavách, Světlé nad Sázavou a v mnoha dalších místech. Některé instalace kombinované výroby elektřiny a tepla byly realizovány metodou EPC (energetické služby se zaručeným výsledkem).

Vrátit se nahoru