Jít na vyhledávání

Brány a vstupy

Výklad

Vstupní brány a branky reagují na vzdálené pokyny uživatelů chytrého domu a zjednodušují jim průchody a průjezdy (Zdroj: © meailleluc.com / stock.adobe.com)

Vstupní brány a branky reagují na vzdálené pokyny uživatelů chytrého domu a zjednodušují jim průchody a průjezdy

Prvním zařízením, se kterým se obyvatelé chytrého domu setkávají po příchodu domů, jsou brány, branky, garážová vrata a vstupní dveře do domu. I do tak prostých činností, jako jsou otevírání a odemykání dveří, vnáší koncepce chytrého domu svá řešení.

Elektrické otvírání vrat není samozřejmě nic nového, ale ve spojení s chytrými aplikacemi dostává nový rozměr. Venkovní brána se automaticky otevírá, jakmile řídicí systém zjistí, že se majitel blíží se svým autem domů. Pokud je již večer, otevřením brány se aktivuje uvítací osvětlení příjezdové cesty i večerní osvětlení domu. Osvětlení je nejen praktické, ale i efektní a příjemné. Prostřednictvím chytré ovládací aplikace může uživatel kdykoliv a kdekoliv zjistit, jestli je brána zavřená, případně ji prostým posunem prstu na telefonu zavřít. Vstupní logika bran a vstupů může reagovat i na další podněty a například po setmění nebo po určité nastavené hodině všechny brány a branky zavřít. Podobná pravidla též mohou platit pro garážová vrata. Vzdálená kontrola a ovládání vstupních a vjezdových míst dává uživateli větší flexibilitu a přehled.

Vchodové dveře lze otevřít elektronicky mnoha způsoby, vždy je ovšem zachována možnost použít standardní klíč (Zdroj: © leszekglasner / stock.adobe.com)

Vchodové dveře lze otevřít elektronicky mnoha způsoby, vždy je ovšem zachována možnost použít standardní klíč

Klíče od vchodových dveří se v chytrém domě stávají jen rezervním řešením v případě výpadku elektřiny. Elektromotorické zámky umožňují pohodlné ovládání několika způsoby (číselným kódem, biometrickou čtečkou, čipovou kartou) včetně ovládání pomocí mobilní aplikace. U většiny zámků je zachována funkce odemykání a zamykání mechanickým způsobem pomocí klasického klíče. Tento způsob má vždy přednost před všemi elektronickými způsoby odemykání, a dokonce může určitým způsobem elektronické způsoby blokovat. Mobilní aplikace přehledně zobrazuje stav všech vstupních dveří a samozřejmá je možnost jejich otevření na dálku (třeba při zabouchnutí dveří nebo když se někdo blízký nemůže dostat dovnitř).

Odemykání vchodových dveří prostřednictvím mobilní aplikace v telefonu (Zdroj: © cunaplus / stock.adobe.com)

Odemykání vchodových dveří prostřednictvím mobilní aplikace v telefonu

Se vstupem do chytrého domu je spojena možnost ovládání zámku vstupní branky nebo dveří prostřednictvím inteligentního vrátného. Jedná se o domácí komunikátor, doplněný dalšími chytrými funkcemi. Již dnes je samozřejmostí videohovor s příchozí návštěvou a dálkové otevření branky. Pokud ale uživatel není doma, komunikační systém chytrého domu mu zavolá a on může s návštěvou přímo komunikovat po telefonu. Když s návštěvou mluvit nechce, systém mu odešle pořízenou fotografii s časem a vzkazem od člověka, který ho hledal. Na dálku takhle může vpustit na svůj pozemek například pošťáka nebo pracovníka dopravní služby, aby mu v jeho nepřítomnosti nechali zásilku na nějakém krytém, předem domluveném místě.

Prostřednictvím chytrého interkomu lze komunikovat s návštěvou a případně vzdáleně otevřít branku, přestože není majitel objektu zrovna doma (Zdroj: © Jean-Pierre / stock.adobe.com)

Prostřednictvím chytrého interkomu lze komunikovat s návštěvou a případně vzdáleně otevřít branku, přestože není majitel objektu zrovna doma

Všechny přístupové systémy do chytrého domu jsou opatřeny záložním napájením, zaručujícím funkčnost i při výpadku elektrické energie. Jsou odolné vůči hrubému násilí a garantují obyvatelům domu uživatelský komfort s maximálním zabezpečením jejich majetku.

Vrátit se nahoru