Jít na vyhledávání

Chytrá elektronika

Výklad

Nejčastějším domácím chytrým elektronickým spotřebičem je chytrá televize (Zdroj: © MclittleStock / stock.adobe.com)

Nejčastějším domácím chytrým elektronickým spotřebičem je chytrá televize

Stejně jako domácí spotřebiče, lze do chytré domácnosti začlenit i některé elektronické přístroje. Právě elektronika je tím zbožím, které se již dávno připojilo k internetové síti pro stahování zábavného obsahu nebo pro vnější konektivitu například s personálním počítačem nebo mobilním telefonem. Důkazem toho jsou především chytré televize, chytré vlastnosti mají ale i elektronické hračky, chytré sportovní a zdravotní elektronické přístroje nebo třeba moderní nositelná elektronika.

Chytrá televize

Chytrá televize umožňuje kromě sledování klasických programů přehrávání video a audio souborů, prohlížení obrázků a obsahu internetu a spouštění aplikací (Zdroj: © Scanrail / stock.adobe.com)

Chytrá televize umožňuje kromě sledování klasických programů přehrávání video a audio souborů, prohlížení obrázků a obsahu internetu a spouštění aplikací

Televizní přijímač je v mnoha domácnostech hlavním informačním kanálem a způsobem relaxace. Podstatně větší užitek, možnosti a řadu doplňkových funkcí ale nabízí tzv. chytrá televize – interaktivní nástroj, zprostředkující vizuální propojení mezi uživatelem a světem zábavního a informačního průmyslu. Hlavním rozdílem mezi obyčejnou a chytrou televizí je fakt, že divák pevně daného televizního programu se mění v uživatele multimediálního obsahu s možností výběru, co a kdy bude sledovat nebo poslouchat. Základním předpokladem správné funkce chytré televize je její připojení na vysokorychlostní internet a určitá minimální aktivita uživatele.

Chytrá televize jako imaginární krb s iluzorním pohledem na hořící a praskající dřevo (Zdroj: © gmstockstudio / stock.adobe.com)

Chytrá televize jako imaginární krb s iluzorním pohledem na hořící a praskající dřevo

Kromě klasického sledování televizního vysílání umožňuje chytrá televize i sledování pořadů v archivech TV stanic, surfování v internetové síti, sledování videa z videoték a poslouchání hudby z různých zdrojů. Díky operačnímu systému umí stejně jako chytrý telefon spouštět nainstalované aplikace nebo umožňuje stahovat a hrát hry. Chytrá televize disponuje několika způsoby konektivity, lze ji ovládat hlasem, gesty nebo aplikací v telefonu, podporuje chatování a videohovory, nabízí přístup do sociálních sítí. Může sloužit jako archiv a prohlížeč rodinných fotografií nebo třeba jako obrovský ovladač chytrého domu. Možností využití je opravdu hodně a je pravděpodobné, že další budou časem přibývat. V čase nečinnosti poslouží chytrá televize třeba jako relaxační živá tapeta se zobrazením hořícího krbu, případně šumícího moře.

Chytré multimediální centrum

Chytrá centra jednoduše vytvoří smart televizi s velkým výběrem zábavného a informačního obsahu i z obyčejné LCD televize (Zdroj: © Vlad Kochelaevskiy / stock.adobe.com)

Chytrá centra jednoduše vytvoří smart televizi s velkým výběrem zábavného a informačního obsahu i z obyčejné LCD televize

Ještě před nástupem chytrých televizí tvořila multimediální centra osvědčený způsob přehrávání téměř libovolného multimediálního obsahu v domácích podmínkách. Chytrá multimediální centra dokáží vytvořit smart televizi i ze starší obyčejné televize, na rozdíl od chytrých ale disponují mnohem většími možnostmi. Výrobci televizí totiž většinou prosazují vlastní platformu aplikací, kdežto multimediální centra, využívající operační systém (například Android), mají přístup ke statisícům aplikací a k nejrůznějším funkcím.

Chytré multimediální centrum lze ovládat speciálním dálkovým ovladačem nebo lze využít aplikaci v mobilním telefonu (Zdroj: © Alextype / stock.adobe.com)

Chytré multimediální centrum lze ovládat speciálním dálkovým ovladačem nebo lze využít aplikaci v mobilním telefonu

Kouzlo chytrých center spočívá v tom, že nenabízejí uživateli jen přehrávání filmů, hudby nebo prohlížení fotografií a obrázků ze síťových a externích úložišť, dalších připojených zařízení a internetu, ale zpřístupňují i řadu komunikačních nástrojů, datové a kancelářské služby, podobně jako personální počítače. A to při podstatně menších rozměrech a výrazně nižší ceně. K multimediálnímu centru lze také připojit náhlavní soupravu a kameru například pro volání přes internet, pro hraní bezpočtu her je výhodné připojení herního ovladače (gamepadu). Uživatelsky příjemná podpora internetových prohlížečů a nejznámějších sociálních sítí a komunitních serverů je u chytrých multimediálních center samozřejmostí.

Ovládání multimediálních center je řešeno pomocí dálkových ovladačů, různých klávesnic, lze je ovšem velmi přirozeně a pohodlně ovládat prostřednictvím aplikace v telefonu nebo tabletu. Co se týče funkcionality, představují chytrá multimediální centra komplexní řešení zábavní a informační struktury v chytré domácnosti.

Chytrý konferenční stolek

Chytrý stolek je vlastně velký tablet naležato se všemi druhy konektivity a možností prezentace libovolných dat (Zdroj: © ra2 studio / stock.adobe.com)

Chytrý stolek je vlastně velký tablet naležato se všemi druhy konektivity a možností prezentace libovolných dat

Tento typ nábytku splňuje sice požadavky na odkládací plochu jako klasický stolek, ale jinak je to spíše velký tablet se všemi vymoženostmi mobilního zařízení. Stolek se připojuje k internetu a na jeho ploše lze prohlížet webový obsah i vlastní obrazové soubory a videa. Může tak tvořit domácí videotéku nebo soukromý fotografický archiv. Stejně dobře tak může sloužit ke čtení novin, komunikaci přes sociální sítě, ovládání chytré domácnosti anebo jen k prostému zanechávání vzkazů pro další členy domácnosti.

Chytré zrcadlo

Poloprůhledné chytré zrcadlo se zobrazením počasí, krátkých zpráv a zdravotních informací (Zdroj: © metamorworks / stock.adobe.com)

Poloprůhledné chytré zrcadlo se zobrazením počasí, krátkých zpráv a zdravotních informací

Zajímavým doplňkem chytré domácnosti je chytré poloprůhledné nástěnné zrcadlo, sloužící současně jako informační panel s předpovědí počasí, které může uživatel zhlédnout při odchodu z domu a přizpůsobit předpovědi své aktivity. Data zrcadlu zabezpečuje například chytrá meteostanice. Zrcadlo může zobrazovat i další informace, třeba, že se na hlavní třídě vytvořila zácpa a je lepší zvolit objízdnou trasu.

Elektronika pro zdraví

Mezi chytré elektronické vychytávky určitě patří i chytré hodinky spárované se telefonem a monitorující některé funkce uživatele (Zdroj: © Syda Productions / stock.adobe.com)

Mezi chytré elektronické vychytávky určitě patří i chytré hodinky spárované se telefonem a monitorující některé funkce uživatele

Nositelná elektronika a elektronika pro zdraví nepatří do stacionární výbavy chytré domácnosti, ale určité znaky inteligence se u ní dají vysledovat. Většinou se tyto elektronické přístroje párují s chytrým telefonem a monitorují pohybové nebo sportovní aktivity svých nositelů. Ze zdravotních přístrojů sem patří chytré váhy, kartáčky na zuby a různé monitory životních funkcí.

Vrátit se nahoru