Jít na vyhledávání

Chytré osvětlení a zastínění oken

Výklad

Každou generací světelných zdrojů se vždy podstatně snížila jejich energetická náročnost (Zdroj: © Jiri Hera / stock.adobe.com)

Každou generací světelných zdrojů se vždy podstatně snížila jejich energetická náročnost

Dalším ze základních prvků, které může uživatel chytré domácnosti komfortně ovládat, je osvětlení. Bez elektrického světla si již bydlení ani neumíme představit a jsme na umělé světlo zvyklí skoro stejně jako na světlo denní. Jedna světelná revoluce již pomalu probíhá a je zaměřena na úsporné technologie osvětlení. Neefektivní odporové zdroje světla (žárovky) jsou postupně nahrazovány výbojkovými světly (kompaktní zářivky) a pomalu, ale jistě světelnými zdroji na bázi LED technologie. Při stejné svítivosti tak moderní osvětlovací tělesa spotřebují jen asi pětinu elektrické energie v porovnání s klasickými žárovkami a navíc se vyznačují asi 5krát větší životností.

Druhou revoluční změnu v osvětlování především interiérů přináší koncept chytrých domácností. Inteligentní systémy v nich automaticky a efektivně propojují denní a umělé osvětlení podle aktuální intenzity venkovního svitu. Variabilita nastavení a ovládání světelných systémů umožňuje svítit jen tolik, kolik je v danou chvíli potřeba a na místech, kde je to potřebné. Kromě úspory elektrické energie přináší zavedení inteligentního systému osvětlení ještě jeden rozměr a tím je jednoduché přizpůsobení osvětlení libovolné místnosti různým situacím a náladám lidí, kteří v nich pobývají. Změnou intenzity, sytosti a barvy světelných zdrojů lze vykouzlit nezaměnitelnou atmosféru každého interiéru.

Vyvážená intenzita a barevnost osvětlovacích těles vytvoří tu správnou atmosféru v každé místnosti (Zdroj: © Arsel / stock.adobe.com)

Vyvážená intenzita a barevnost osvětlovacích těles vytvoří tu správnou atmosféru v každé místnosti

Ovládání chytrého osvětlení zachovává možnosti manuálního zapnutí nebo vypnutí světla vypínačem a přidává řízení světel pomocí pohybového senzoru, senzoru vnějšího osvětlení nebo uživatelsky programovatelného časového plánu zapnutí a vypnutí. Každé osvětlovací těleso může mít v paměti uložený nespočet kombinací barevného spektra a intenzity. Navíc celé skupiny světel v místnosti mohou společně vytvářet specifické světelné scény uzpůsobené pro konkrétní činnost, například sledování televize, psaní úkolů nebo rodinnou oslavu. A od řízení skupiny světel je jen krůček k centrálním funkcím, jakou je například vypnutí všech světel v domě jediným povelem nebo automaticky při zakódování objektu při odchodu z domu.

Jediným stiskem tlačítka na telefonu lze aktivovat odpovídající světelnou scénu pro konkrétní činnost (Zdroj: © zhu difeng / stock.adobe.com)

Jediným stiskem tlačítka na telefonu lze aktivovat odpovídající světelnou scénu pro konkrétní činnost

Systém inteligentního osvětlení lze ovládat a nastavovat prostřednictvím domovního panelu, ale daleko příjemnějším způsobem ovládání je dálkový přístup s využitím mobilní aplikace v telefonu nebo tabletu. Prakticky během okamžiku lze v domě aktivovat libovolnou světelnou scénu, osvětlit příjezdovou cestu, rozsvítit nebo ztlumit lampu v pokoji, případně jen zkontrolovat, jestli po odchodu do práce nezůstalo někde rozsvíceno. Přidaným bezpečnostním prvkem je funkce náhodného spínání světel i v případě, když je dům prázdný.

I funkce rozsvícení světel u příjezdové cesty je součástí mobilní aplikace chytrého osvětlení (Zdroj: © krsmanovic / stock.adobe.com)

I funkce rozsvícení světel u příjezdové cesty je součástí mobilní aplikace chytrého osvětlení

S chytrým osvětlením úzce spolupracuje i inteligentní stínicí technika – žaluzie, rolety a markýzy, ovládané chytrými programy. V základním režimu lze nastavit, kdy se mají žaluzie otevřít, vytáhnout, nebo naopak, kdy mají okno úplně zatemnit. Svá specifická nastavení má každý den v týdnu, jiné je ovšem nastavení například v zimě a jiné v létě. V chladném, ale slunečném počasí se stínicí technika snaží vpouštět sluneční paprsky okny do interiéru, v létě při stoupající teplotě naopak zastíněním brání jeho nadměrnému přehřívání.

Automatické ovládání inteligentní stínicí techniky zabezpečuje optimální průnik slunečních paprsků do interiéru (Zdroj: © gorvik / stock.adobe.com)

Automatické ovládání inteligentní stínicí techniky zabezpečuje optimální průnik slunečních paprsků do interiéru

Časový plán ovládání žaluzií by se měl kromě světelných poměrů venku přizpůsobit i pravidelnému režimu obyvatel. Při ranním vstávání se žaluzie otevřou a vpustí dovnitř sluneční paprsky, během dne se řídí nastaveným harmonogramem a po západu slunce se zatáhnou, čímž zmenší tepelné ztráty okny a vytvoří určité soukromí obyvatel při osvětleném interiéru. Ovládání inteligentní stínicí techniky probíhá, stejně jako ovládání osvětlení, podle automatického programu, pomocí stávajících tlačítek na zdi u okna nebo prostřednictvím mobilní aplikace (často v rámci ovládání chytrého domu).

Večer se venkovní rolety automaticky zatáhnou a poskytnou obyvatelům uvnitř naprosté soukromí (Zdroj: © Tatty / stock.adobe.com)

Večer se venkovní rolety automaticky zatáhnou a poskytnou obyvatelům uvnitř naprosté soukromí

Posledně jmenovaný způsob ovládání zjednodušuje uživatelům práci se stínicí technikou. Jediným pokynem v aplikaci lze ovládat žaluzie na všech oknech, zatemnit okna v přízemí nebo třeba více zastínit okna na jižní straně domu při horkém letním počasí. Inteligentní ovládání stínicí techniky patří do portfolia chytrého domu. Zvyšuje komfort bydlení, a rozhodně nejde jen o dálkové zatažení nebo roztažení žaluzií v kterékoliv místnosti, ale o synergický přístup k modernímu inteligentnímu bydlení.

Společnost ČEZ ESCO působí na českém trhu energetických služeb i v oblasti osvětlení. Ve svém portfoliu má společnost HORMEN, která se zabývá projektováním, realizací a výrobou praktických, atypických a designově složitějších svítidel. Hormen je předním dodavatelem osvětlení pro hotely, kancelářské a veřejné budovy a průmysl.

Vrátit se nahoru