Jít na vyhledávání

Chytré spotřebiče

Výklad

Chytré domácí spotřebiče usnadňují a zpříjemňují život a šetří čas (Zdroj: © Oleksandr Delyk / stock.adobe.com)

Chytré domácí spotřebiče usnadňují a zpříjemňují život a šetří čas

Chytrá domácnost přináší do života lidí hlavně úspory a komfort. V řešení každodenních problémů stále více pomáhají chytré technologie, které jsou implementovány do domácích systémů, rozvodů a koncových spotřebičů. Různé informační displeje a sofistikované ovládací prvky zdobí spotřebiče již řadu let, ale v poslední době zažívají domácí spotřebiče kvalitativní skok kupředu. To je dáno nastupující Wi-Fi konektivitou, internetem věcí (IoT), díky kterým se z obyčejných mechanických a elektronických přístrojů stávají komunikující zařízení s vlastní inteligencí. Uživatelé mohou s chytrými spotřebiči komunikovat na dálku a některé jejich funkce se mohou stát plnohodnotnou součástí zastřešujícího systému chytrého domu. Využívání chytrých spotřebičů přináší zcela nové možnosti interakce s obytným prostředím a v budoucnu budou podobní domácí pomocníci představovat jednoduchý, úsporný a především komfortní způsob řešení základních i nevšedních starostí.

Inteligentní žárovka

U chytrých žárovek lze dálkově řídit jejich výkon i barvu světla (Zdroj: © mipan / stock.adobe.com)

U chytrých žárovek lze dálkově řídit jejich výkon i barvu světla

Jedním z nejjednodušších domácích dálkově ovládaných spotřebičů je chytrá žárovka. LED technologie používaná v chytré žárovce umožňuje měnit prostřednictvím aplikace v mobilním zařízení teplotu chromatičnosti a intenzitu svitu. Samozřejmostí je programovatelné nebo okamžité dálkové zapnutí nebo vypnutí světelného zdroje. Chytrá žárovka může být v domácnosti součástí systému chytrého osvětlení, může spolupracovat s jinými zdroji a s jinými spotřebiči (například při spuštěné televizi se přizpůsobí jasu televizní obrazovky). Specifickými funkcemi některých inteligentních žárovek je spojení s budíkem (buzení je indikováno postupným zvyšováním jasu žárovky) nebo třeba funkce synchronizace s hudbou. Žárovka v tomto případě může vytvářet světelné efekty k hudebnímu doprovodu, případně ve spojení s měničem plní i funkci bezdrátového reproduktoru.

Chytrá lednice

Kontrola parametrů a nastavení chytré lednice z mobilního telefonu uživatele (Zdroj: © Daniel Krasoń / stock.adobe.com)

Kontrola parametrů a nastavení chytré lednice z mobilního telefonu uživatele

Lednice je součástí prakticky každé domácnosti. Již dnes se tyto technicky jednoduché spotřebiče vybavují technologiemi a prvky, které z nich dělají spotřebiče chytré. Chytrost se u lednic projevuje ve dvou směrech – prvním je úspora energie a optimalizace prostoru a druhým implementace inteligentních technologií a prvků konektivity s okolím. Druhý směr je samozřejmě zajímavější a pro uživatele představuje úplně nový způsob využívání předtím pouze skladovacího prostoru na potraviny.

Chytré lednice mají dokonalý přehled o zboží, které se v nich nachází. Díky čárovým kódům evidují data spotřeby všech položek a upozorní uživatele na jejich blížící se konec. Na vyžádání nebo automaticky mohou vytvořit seznam potravin, které je třeba dokoupit a po spojení s oblíbeným obchodem je dokonce mohou přímo objednat. V jednodušším případě je seznam potravin odeslán do mobilního telefonu právě nakupujícího uživatele. Ten má prostřednictvím telefonu také možnost ovládat a nastavovat další funkce lednice týkající se provozu.

Chytrá lednice pomůže svému majiteli vytvořit pravidelný nákupní seznam a upozorní jej na prošlé potraviny (Zdroj: © ldprod / stock.adobe.com)

Chytrá lednice pomůže svému majiteli vytvořit pravidelný nákupní seznam a upozorní jej na prošlé potraviny

Velké dotykové displeje chytrých ledniček jsou určeny nejen k zobrazení a editaci obsahu, ale i receptů, jež lednice nabízí podle toho, které potraviny se v ní nacházejí. Připojení k internetové síti umožňuje stahování dalších receptů, případně poslech oblíbené hudby. Displej funguje jako digitální kuchařka, kalendář nebo fotorámeček. Nejprestižnější modely chytrých ledniček dokáží přes kameru zobrazit svůj obsah na telefonu uživatele, i když je právě na druhém konci města v supermarketu.

Chytrá pračka

Chytrá pračka informuje přes mobilní aplikaci o každém kroku pracího procesu (Zdroj: © Andrey Popov / stock.adobe.com)

Chytrá pračka informuje přes mobilní aplikaci o každém kroku pracího procesu

Pračka patří v domácnosti k nejpoužívanějším spotřebičům. Moderní chytré pračky vynikají nejen téměř dokonalou funkčností, ale taky možností propojení s chytrým domem a mobilním zařízením uživatele. Poskytují dostatečné množství informací o pracích programech a vynikají intuitivním uživatelským rozhraním.

Chytrá pračka si zvolí optimální dobu praní podle aktuální ceny elektřiny nebo využije vyrobené přebytky z vlastní fotovoltaické elektrárny. Sama si také dokáže určit optimální množství pracího prášku a aviváže a zvolit pro praní vhodný program podle aktuálního množství a druhu tkaniny a též podle míry zašpinění prádla. Navíc inteligentní senzory při praní hlídají důležité parametry a podle nich upravují průběh i doby trvání jednotlivých fází. Praní se díky tomu stává efektivním, šetrným, ekologickým i ekonomickým.

Uživatel může dálkově kdykoliv zasáhnout do procesu praní v chytré pračce prostřednictvím aplikace na svém mobilním telefonu. Jednoduše může pračku spustit nebo zastavit, může změnit prací program, případně jen zkontrolovat, v jaké fázi se proces praní právě nachází a kolik času zbývá do jeho ukončení. Aplikace dále nabízí nejoblíbenější prací cykly a upozorňuje na blížící se datum pravidelného servisu chytrého spotřebiče.

Inteligentní trouba

Chytrá pečicí trouba umožňuje vícezónové pečení a sama oznámí uživateli, že jídlo je již hotové (Zdroj: © starush / stock.adobe.com)

Chytrá pečicí trouba umožňuje vícezónové pečení a sama oznámí uživateli, že jídlo je již hotové

Chytré technologie pronikají i do kuchyně a chytrá trouba je v této oblasti králem. Její funkcionalita je založena na řadě senzorů, posílajících data do vyhodnocovací části, která nastaví optimální dobu a teplotu pečení. Trouba si sama dokáže potraviny zvážit, dokonce pomocí kamery dokáže rozeznat, která potravina se bude právě připravovat. Při pečení sleduje chytrá trouba teplotu připravovaných pokrmů a spolu s obrázkem aktuálního stavu pečení vše odesílá do mobilního zařízení uživatele. Steak nebo jiné maso jsou tak připraveny přesně podle jeho požadavku bez toho, aby se v kuchyni zdržoval. Inteligentní trouba je samozřejmě velice snadno ovladatelná z mobilního telefonu. Když je jídlo připraveno, dostane o tom uživatel zprávu. Příjemnou vlastností těchto zařízení je možnost spuštění programu pyrolytického samočištění, kdy se trouba zahřeje na vysokou teplotu a všechny nečistoty v ní se jednoduše vypálí.

Chytrá digestoř

Nejčastěji využívané chytré spotřebiče chytrými uživateli v chytré domácnosti… (Zdroj: © viperagp / stock.adobe.com)

Nejčastěji využívané chytré spotřebiče chytrými uživateli v chytré domácnosti…

Výkonný a spolehlivý odsávač par patří k potřebnému kuchyňskému vybavení. I v jeho ovládání a práci lze nalézt určité chytré prvky. Moderní chytré digestoře se samostatně spouštějí a regulují odtah podle stavu varné desky a intenzity vaření pod nimi. Odsávače budoucnosti se regulují i podle senzorů pachů vznikajících při vaření. Společným znakem všech chytrých digestoří je důmyslná filtrace a tiché odsávací ventilátory.

Chytrých spotřebičů v domácnosti může být hodně. Jejich společným cílem je usnadnění a zpříjemnění každodenního života obyvatel chytrého města. Kromě výše zmíněných spotřebičů se lze také setkat s chytrým kávovarem, chytrým robotickým vysavačem, chytrou váhou, deskou, myčkou nebo s chytrým kuchyňským stolem. Spotřebiče s chytrými funkcemi budou neodmyslitelně patřit do domácího života a bude úplně jedno, jestli je budeme ovládat z práce, auta nebo z pohodlí domácího křesla.

Vrátit se nahoru