Jít na vyhledávání

Cyklistika

Realizace

Automatická půjčovna jízdních kol ve španělské Barceloně (Zdroj: © tanialerro / stock.adobe.com)

Automatická půjčovna jízdních kol ve španělské Barceloně

V západní Evropě se těší systémy veřejného půjčování kol a propagace městské cyklistiky velké oblibě. Téměř všechna větší města tento způsob dopravy v určité formě nabízejí. Nejdál jsou asi Španělsko, Francie a Nizozemí, používání bicyklů je rozšířené i v severských státech. Příkladem měst s úspěšně fungujícími automatickými půjčovnami městských kol mohou být francouzská města Paříž a Lyon, španělská Barcelona, anglický Londýn nebo německý Mnichov. Obyvatelům i turistickým návštěvníkům tato města nabízejí již tisíce jízdních kol ve stovkách půjčovacích stanic.

Značnou podporu dostává cyklistika také v rakouské Vídni, kde asi půl milionu uživatelů využívá 1,5 tisíce veřejných kol nabízených ve více než stovce stanic se stojany. Systém půjčování kol je zřizovaný samotným městem, přičemž první hodina půjčení není zpoplatněna. V Londýně je k dispozici na 450 stanovištích asi 9 000 kol. O servis všech kol se stará specializovaná firma, která zaručuje, že všechna kola jsou neustále v perfektním stavu.

Veřejné půjčování kol se již stalo samozřejmostí i v Praze. Za podobnou cenu, jako stojí lístek v MHD, si zde lze jednorázově půjčit libovolné ze 450 Rekol. Další bikesharingová služba ofo sází na jednoduchost půjčování kol a volný systém jejich rozmístění po městě. Půjčovna městských kol Homeport je plně automatická, s rozumně nastavenou tarifikací, ale zatím s menší oblastí půjčování.

Vrátit se nahoru