Jít na vyhledávání

Elektromobilita

Elektromobilita ČEZ

Ve městě Vrchlabí jsou instalovány v rámci projektu /E/MOBILITA dobíjecí stojany pro normální dobíjení a jeden stojan rychlého dobíjení (Zdroj: ČEZ, a. s.)

Ve městě Vrchlabí jsou instalovány v rámci projektu /E/MOBILITA dobíjecí stojany pro normální dobíjení a jeden stojan rychlého dobíjení

Výrazný pokrok v technologiích akumulátorů a zvyšující se tlak na ochranu životního prostředí a kvalitu života ve městech měly v posledních letech zásadní vliv na zvýšení zájmu Skupiny ČEZ o využití elektřiny i pro pohon silničních vozidel. Elektřina, jako nejčistší forma energie, kterou vyrábí, distribuuje a prodává koncovým zákazníkům tak najde své další využití v specifickém segmentu ekologické dopravy. V roce 2009 vznikl pilotní projekt /E/MOBILITA zaměřený na odzkoušení výstavby dobíjecích stanic, sběr dat a komunikaci stanic s datovým centrem, chování zákazníků a další související služby, protože podpora elektromobility nespočívá jenom v zabezpečení potřebného elektrického příkonu, ale musí být chápána jako komplexní záležitost.

Projekt /E/MOBILITA podporuje svým partnerstvím a dodávkou vozů několik světových automobilových značek. Z dlouhodobého pohledu je hlavním cílem projektu vybudování funkční a uživatelsky přívětivé páteřní sítě veřejných dobíjecích stanic zejména v krajských městech a významných regionálních centrech a na hlavních tazích mezi nimi. Neméně důležitou aktivitou Skupiny ČEZ v podpoře elektromobility je řešení způsobu domácího nabíjení prostřednictvím nabídky dobíjecích wallboxů. Ty nejpoužívanější jsou uvedeny na stránkách projektu zde.

Skupina ČEZ otevřela první dobíjecí stanici v síti restaurací McDonald’s na našem území (Zdroj: ČEZ, a. s.)

Skupina ČEZ otevřela první dobíjecí stanici v síti restaurací McDonald’s na našem území

Dobíjení na cestách

V rámci veřejné sítě nabízí /E/MOBILITA stanice s běžnou rychlostí nabíjení a stanice rychlého a ultrarychlého dobíjení. Základní verze dobíjecí stanice je osazena třífázovou 32 A zásuvkou typu Mennekes s maximálním výkonem 22 kW (dobití v řádu hodin). Rychlodobíjecí stanice je kromě toho vybavena ještě stejnosměrnými konektory s oběma nabíjecími standardy, které umožňují proces nabíjení s výkonem až do 50 kW (dobití v řádu desítek minut). Zákazníci služby Elektromobilita (po podpisu zákaznické smlouvy) mohou za paušální poplatek bez omezení nebo v budoucnu prostřednictvím jednorázového nákupu služby dobíjet své elektromobily na všech dobíjecích stanicích ČEZ po celé ČR. Proces dobití je velmi jednoduchý, po přiložení zákaznické karty stanice provede uživatele celou procedurou. O oblíbenosti dobíjecí služby svědčí fakt, že za letošní první tři měsíce nateklo na stojanech ČEZ do baterií elektromobilů téměř tisícovky zákazníků necelých 400 MWh elektřiny.

Mapa dobíjecích míst služby Elektromobilita

Interaktivní mapa dobíjecích míst na serveru elektromobilita.cz (Zdroj: ČEZ, a. s.)

Interaktivní mapa dobíjecích míst na serveru elektromobilita.cz

Na území České republiky se v síti Skupiny ČEZ nachází přes 228 veřejných dobíjecích stanic, z toho jsou téměř tři čtvrtiny vybaveny rychlým stejnosměrným dobíjením. V současné době se budují další rychlonabíjecí stanice, především na hlavních tazích napříč republikou. Po roce 2020 počítá ČEZ i s instalací vysoce výkonných stanic (150 kW), které zvýší dojezdovou vzdálenost elektromobilu o 100 km za pouhých 10 minut.

Elektromobilita ČEZ uspěla se dvěma žádostmi v programu Connecting Europe Facility a z těchto dvou grantů vybudovala v ČR mezi roky 2017–2020 celkem 108 nových veřejných rychlodobíjecích stanic stejnosměrného dobíjení. Z toho ve dvou lokalitách je vždy trojice DC stanic doplněna o fotovoltaickou elektrárnu s akumulací elektrické energie. Aktuální mapu včetně vyhledání nejbližších dobíjecích stanic si můžete prohlédnout přímo na stránkách projektu Elektromobilita.cz.

Vrátit se nahoru