Jít na vyhledávání

Internet

Realizace

Amsterdam je skvělým příkladem chytrého města, veřejně poskytujícího otevřená data ze svých systémů (Zdroj: © Photocreo Bednarek / stock.adobe.com)

Amsterdam je skvělým příkladem chytrého města, veřejně poskytujícího otevřená data ze svých systémů

Internet jako komunikační dálnici využívají prakticky všechna chytrá města. Některá ale jdou dál a svým obyvatelům poskytují celé katalogy otevřených, volně přístupných dat. Příkladem může být třeba město Amsterdam, které na svém webovém portálu nabízí uživatelsky přístupná a atraktivní data, rozdělená do 18 oblastí. Celkem 185 datasetů a přehledné interaktivní mapy slouží k prohlížení a studiu nebo jako datový zdroj pro různé aplikace. Portál pravidelně zásobuje daty přibližně 40 subjektů.

V brazilském Riu de Janeiru putují data ze všech senzorů a městských zařízení nepřetržitě do high-tech řídicího centra (Centro de Operacoes), kde jsou agregována, analyzována a vyhodnocována. V jediném centru jsou zde v reálném čase sledovány například informace o aktuální dopravní situaci, zaplavených ulicích po dešti nebo jiných rizikových faktorech. Hlavním úkolem řídicího centra je okamžitá reakce na vzniklé situace a minimalizace vlivu událostí na běžný život obyvatel.

Život obyvatel a fungování města hlídá v Riu de Janeiru moderní řídicí centrum (Zdroj: © galina_savina / stock.adobe.com)

Život obyvatel a fungování města hlídá v Riu de Janeiru moderní řídicí centrum

Některá chytrá města používají k vizualizaci otevřených městských dat moderní 3D modely. Realistické 3D mapy měst jsou při prezentaci doplňovány různými veličinami, charakterizujícími toky lidí a dopravy, čistotu ovzduší, osvětlení, případně jiné definované parametry. Takový přístup k prezentaci městských dat je pro uživatele velice atraktivní a přehledný. Kromě aktuální vizualizace stavu města umějí 3D modely simulovat a na základě propočtu ukázat, k čemu povedou některé změny v řízení nebo jaké budou dopady zamýšlených opatření. Celý 3D datový model města je samozřejmě otevřený a dovoluje spolupráci a ověřování dat s ostatními subjekty. Své 3D modely měst má například španělská Barcelona, nizozemský Amsterdam nebo Singapur.

Vrátit se nahoru