Jít na vyhledávání

Odpadové hospodářství

Realizace

Svoz odpadů je ve čtvrtém největším norském městě Stavanger řešen pomocí elektricky poháněných nákladních automobilů (Zdroj: © galina_savina / stock.adobe.com)

Svoz odpadů je ve čtvrtém největším norském městě Stavanger řešen pomocí elektricky poháněných nákladních automobilů

Chytré odpadkové koše se objevují v ulicích mnoha světových měst. Monitoring stavu naplněnosti na základě signálů senzorů uvnitř kontejnerů využívá pro optimalizaci svozu například španělská Barcelona. Mnoho měst zkouší pro racionalizaci svozu odpadu využívat elektrické nákladní automobily. Ať už jsou to severská města Stavanger nebo Stockholm, nebo německé město Gelsenkirchen, elektrifikace svozu městského odpadu přináší díky bezemisnímu a nehlučnému pohonu řadu výhod.

Některé města jdou v implementaci chytrých řešení ještě dál a využívají nejen inteligentní svoz odpadu, platbu za množství vyprodukovaného odpadu, ale taky automatizované třídírny komunálního a recyklovaného odpadu. Dosahují tím maximálního druhotného materiálového využití, dokonce s kladným ekonomickým výsledkem. Tímto směrem se ubírá například americké město Houston.

Odpadní hospodářství ale není jenom komunální odpad. V Nizozemí chytrá města třeba rozvíjejí soubory opatření pro využití odpadních vod. Ve Velké Británii v Galashielsu se z odpadní vody získává teplo, které je využito k vytápění kampusu. Dále se rozvíjejí koncepty i na využití dešťové vody.

Vrátit se nahoru