Jít na vyhledávání

Sdílená individuální automobilová doprava

Realizace

Malebné a chytré německé město Brémy podporuje na svém území sdílení aut (Zdroj: © pavelastra / stock.adobe.com)

Malebné a chytré německé město Brémy podporuje na svém území sdílení aut

Ve vyspělých zemích se pomalu mění postoj k vlastnictví individuálních dopravních prostředků a u některých skupin obyvatelstva se zvyšuje zájem o jejich krátkodobý pronájem formou sdílení. Firmy a také města se podílejí na implementaci carsharingu do dopravních strategií. Sdílení aut již úspěšně funguje v tisíci světových městech v šestadvaceti zemích po celém světě. V Evropě dlouhodobě funguje sdílení aut v Nizozemí, Belgii, Francii, Německu, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Španělsku Dánsku, Irsku, Finsku, Norsku, Švédsku a ve Velké Británii. V Americe je carsharing provozován v USA, v Kanadě, v Brazílii a v Argentině. V Asii funguje v Japonsku, Singapuru a Izraeli, má také zastoupení v Austrálii a na Novém Zélandu .

V německých Brémách provozuje systém sdílení aut zavedená firma Cambio. Pro svých 5 000 uživatelů vybudovala síť asi 40 automatických půjčoven automobilů. Město tuto aktivitu podporuje, protože díky sdílení automobilů ušetří prostředky, které by muselo investovat do výstavby parkovacích kapacit.

Ve Stuttgartu funguje ve sdíleném režimu přes 500 elektrických Smartů společnosti Car2Go, rozmístěných po celém městě. Uživatelé by měli vždy k nejbližšímu autu dojít do pěti minut. Mobilní aplikace, pomocí které si lze auto půjčit, u každého vozu zobrazuje kromě polohy i stav pohonných hmot nebo nabití a čistotu uvnitř či zvenku. Mimochodem, společnost Car2Go je největší carsharingovou společností na světě, s více než 2,5 milionu registrovaných uživatelů, flotilou 14 000 automobilů v 26 lokacích v Evropě, Severní Americe a v Asii.

V ulicích Berlína jsou velice populární elektrické skútry, které si mohou půjčovat domácí i turisté na principu sdílení (Zdroj: © franz12 / stock.adobe.com)

V ulicích Berlína jsou velice populární elektrické skútry, které si mohou půjčovat domácí i turisté na principu sdílení

V dánském městě Aarhus provozuje společnost Tadaa! sdílení elektromobilů pro asi 2,5 tisíce uživatelů bytů městského sdružení Boligkontoret Aarhus.

To, že půjčovány nemusí být jen automobily, dokazuje systém sdílení elektroskútrů COUP v Berlíně (1 000 ks) a v Paříži (600 ks). Sdílení elektroskútrů je poměrně oblíbené u mladé generace, která chce být mobilní a přitom se chovat ekologicky. Jedna třicetiminutová jízda vyjde asi na 3 €.

V České republice zatím působí několik menších společností (Car4Way, Autonapůl nebo Ajo) provozujících sdílení aut a jejich pobočky se nacházejí především ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Liberec či Plzeň. K zapůjčení využívají zákazníci auta carsharingových společností nebo registrovaná auta vlastních uživatelů. I když je sdílených aut zatím jen pár set, služba se stává stále více oblíbenou a očekává se její další rozšiřování.

Vrátit se nahoru