Jít na vyhledávání

Sdílená individuální automobilová doprava

Výklad

 

Princip carsharingu spočívá v postupném sdílení jednoho automobilu více uživateli (Zdroj: © Trueffelpix / stock.adobe.com)

Princip carsharingu spočívá v postupném sdílení jednoho automobilu více uživateli

Moderní města se dnes potýkají s problémy způsobenými hustou dopravou. A zdá se, že aut je pořád více, než je kapacita ulic a parkovacích míst ve městech. Lidé jezdí autem do práce, na nákupy, za zábavou a poměrně často je auto obsazeno jen jedním člověkem – řidičem. Tenhle způsob individuální dopravy samozřejmě nepřispívá ke zklidnění situace, naopak dopravu ještě více zahušťuje.

Jednou z možností částečného omezení množství aut v chytrých městech je podpora sdílení automobilů skupinou lidí (carsharing). Nejjednodušší příklad podobného chování je využívání jednoho automobilu všemi členy rodiny. Skupiny uživatelů, využívajících sdílení aut, mohou vznikat na základě určitých společných znaků (společné pracoviště nebo bydliště) nebo se může jednat o libovolné registrované zákazníky společností provozujících sdílení. Taktéž automobily mohou být plně ve vlastnictví dané skupiny lidí nebo ve vlastnictví komerčních společností, které je svým zákazníkům půjčují.

Půjčování si rodinného automobilu členy rodiny je také určitá forma sdílení (Zdroj: © Sven Vietense / stock.adobe.com)

Půjčování si rodinného automobilu členy rodiny je také určitá forma sdílení

Sdílení aut přebírá určité výhody veřejné dopravy a doplňuje je výhodami dopravy individuální. Nejvýhodnější je pro obyvatele, kterým se nevyplatí vlastnit a udržovat soukromý automobil, ale rádi by občas autem někam v rámci města a jeho okolí dojeli, a veřejná doprava neposkytuje odpovídající řešení. Dalšími typickými uživateli sdílení aut jsou rodiny, kde sdílené auto příležitostně nahrazuje druhé rodinné auto. Zvlášť přínosné pro města jsou společnosti, které používají ke sdílení hybridní nebo elektrická auta, přispívající k ozdravění městského životního prostředí.

Carsharingové společnosti často v rámci ekologického přístupu provozují ve městech nemalou flotilu elektrických aut (Zdroj: © Petair / stock.adobe.com)

Carsharingové společnosti často v rámci ekologického přístupu provozují ve městech nemalou flotilu elektrických aut

Fungování sdílení je velmi jednoduché. Uživatel po registraci obdrží kartu nebo čip sloužící k otevření automobilu. Na webu nebo v mobilní aplikaci si vybere a zarezervuje jedno z nabízených aut a podle GPS souřadnic auto v požadovaný čas lokalizuje. Přiložením karty ke snímači za předním sklem auto odemkne. Klíčky, doklady a tankovací karta jsou většinou v přihrádce spolujezdce. Automobil může po určitou dobu používat a následně jej odstaví ve vymezených zónách města nebo na jednom z mnoha parkovišť carsharingové společnosti. Klíčky vrátí do přihrádky a auto zamkne opět kartou. Informace o ceně vypůjčení včetně faktury dostane uživatel do vlastního e-mailu. Zaplatí a o nic jiného se nemusí starat.

Nejbližší volný automobil si zákazník carsharingu najde v přehledné mobilní aplikaci (Zdroj: © MclittleStock / stock.adobe.com)

Nejbližší volný automobil si zákazník carsharingu najde v přehledné mobilní aplikaci

Ve většině carsharigových společností se cena za půjčení auta skládá z ceny za ujetou vzdálenost a ceny za rezervovaný čas vypůjčení. Pohonné hmoty (případně dobití elektromobilu), výbava, dálniční známka, pojištění i servis jsou v ceně. Cenová politika sdílení je nastavena tak, aby sdílení bylo ekonomicky výhodné jak pro klienta, tak i pro společnost půjčující automobily. Vypůjčení automobilu tedy vyjde zákazníka dráž než městská hromadná doprava, ale podstatně levněji, než kdyby si vzal taxík.

Vrátit se nahoru