Jít na vyhledávání

Strategické plánování

Realizace

Vídeňská čtvrť Seestadt Aspern je pískovištěm, na kterém se odborníci hrají a hledají nejlepší způsob, jak snížit spotřebu energie ve městě (Zdroj: © Waldteufel / stock.adobe.com)

Vídeňská čtvrť Seestadt Aspern je pískovištěm, na kterém se odborníci hrají a hledají nejlepší způsob, jak snížit spotřebu energie ve městě

Významným chytrým městem, které rozumí významu strategického plánování, je rakouská Vídeň. Každým rokem se do Vídně přistěhuje několik desítek tisíc lidí se všemi pozitivními, ale i negativními důsledky. Jak zvládat tenhle nápor a přitom se rozvíjet v rámci koncepce chytrého města, má Vídeň zodpovězeno v strategickém plánu do roku 2050. Cíle jsou stanoveny poměrně ambiciózně – Vídeň chce snížit svou spotřebu energie o 40 % a produkci skleníkových plynů až o 80 % oproti současnému stavu. Analýzy ukazují, že primárním směřováním investic do ekologické dopravy, energeticky úsporných a chytrých budov a zaváděním energetického managementu lze uvedených cílů dosáhnout.

Zkušební laboratoří budoucích technologií je nová vídeňská čtvrť Seestadt Aspern pro 20 000 obyvatel. Výstavbou nízkoenergetických domů a implementací moderních technologií v oblasti energetiky zkoušejí projektanti naplnit vize strategického plánu města a nalézt cestu nízkoemisního a nízkoenergetického rozvoje rakouské metropole. Seestadt Aspern v současnosti patří mezi nejvíce inovativní demonstrační projekty v oblasti energetické účinnosti v Evropě.

Vrátit se nahoru