Jít na vyhledávání

Využití slunečního tepla

Solární systém

Kdo chce ale slunce pořádně zapřáhnout, s improvizací se nespokojí. Pořídí si rovnou solární systém. Pro sezónní využití, například k ohřívání vody v zahradním bazénu, se používá jednoduchý jednookruhový solární systém, většinou s přirozeným oběhem. Studená voda přichází do solárního kolektoru, ohřívá se v něm a shromažďuje v tepelně izolovaném zásobníku nad kolektorem. Kolektor je prostě jen velká krabice a zásobník je jako bojler.

Schéma jednookruhového solárního systému s přirozeným oběhem

Schéma jednookruhového solárního systému s přirozeným oběhem

Sluneční kolektor funguje i v zimě, když na něj slunce zasvítí, ale početná rodina by se asi s málo teplem nespokojila. Proto je výhodné sluneční systémy pro ohřev vody pro použití v domácnosti kombinovat se zásobníkem s možností dodatečného přihřátí třeba ústředním vytápěním nebo elektřinou. Obvyklé prvky systému jsou: kolektor, potrubí, zásobník, tepelný výměník, oběhové čerpadlo, expanzní nádoba, regulační prvky atd., oběh teplonosné kapaliny může být samotížný nebo nucený, jednookruhový nebo dvouokruhový.

Kombinovaný solární systém s doplňkovým ohřevem a nuceným oběhem

Kombinovaný solární systém s doplňkovým ohřevem a nuceným oběhem

Zásobní nádoba na teplou vodu ohřátou sluncem (Zdroj: © visivasnc / stock.adobe.com)

Zásobní nádoba na teplou vodu ohřátou sluncem

Takový systém už vám v domácnosti nebo domku zabere nějaké místo, ale věřte, že se vyplatí. Účinnost solárních kolektorů je až 80 %, čili více než 4krát vyšší než fotovoltaiky.

Vrátit se nahoru