Jít na vyhledávání

Větrná elektrárna

Rozmanitý svět větrných elektráren

Větrné elektrárny Darrieova typu s rotorem ve tvaru H (Zdroj: © zhang yongxin / stock.adobe.com)

Větrné elektrárny Darrieova typu s rotorem ve tvaru H

Typy větrných elektráren

Nejrozšířenější jsou elektrárny s vodorovnou osou otáčení, pracující na principu vztlaku – vítr obtéká lopatky s tvarem podobným letecké vrtuli.

Existují také elektrárny se svislou osou otáčení, některé pracují také na vztlakovém principu (typ Darreius), jiné na odporovém principu (kladou proudícímu vzduchu odpor svými lopatkami, např. typ Savonius).

Vertikální větrné generátory s listy rotoru umístěnými svisle nemají takovou účinnost, ale mají výhodu, že nepotřebují systém natáčení, nezáleží na směru větru, a generátor je u země, nikoli ve výšce, takže údržba je mnohem snazší.

Savoniovy turbíny v parku stylizované jako květy (Zdroj: © toa555 / stock.adobe.com)

Savoniovy turbíny v parku stylizované jako květy

Jednou z nejjednodušších větrných turbín s vertikální osou je Savoniova turbína. Její účinnost je kolem 20 %. Turbínu tvoří nejčastěji dva nebo čtyři vzájemně otočené půlválce, uchycené k společné ose (tvoří v řezu písmeno S). Mají menší výkon, takže se používají spíše jen k domácímu použití. Šroubovitý tvar lopatek pomáhá turbínu roztočit i při slabém větru.

Elektrárny se svislou osou otáčení se v praxi moc často nepoužívají, neboť vyšší dynamické namáhání značně snižuje jejich životnost.

Darrieova větrná elektrárna s listy do spirály (Zdroj: © petert2 / stock.adobe.com)

Darrieova větrná elektrárna s listy do spirály

Podobně jako Savoniova turbína jsou na odporovém principu založené další typy, např. toto plachtové kolo s vertikální osou (Zdroj: © AVD / stock.adobe.com)

Podobně jako Savoniova turbína jsou na odporovém principu založené další typy, např. toto plachtové kolo s vertikální osou

Vrátit se nahoru