Jít na vyhledávání

Použití germicidní UVC lampy v autě

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © hunterpic2013 / stock.adobe.com)
Dobrý den, pořídil jsem si germicidní lampu a mám ji v plánu použít v kabině vozu. Dle dohledaných informací by sklo mělo UVC zcela pohltit. Prodejce mi však napsal, že skla musím bezpodmínečně zakrýt. Asi bych je stejně zakryl, ale jsem zvědavý. Jak to tedy je?

Děkuji za reakci, David

Ahoj Davide,

děkujeme za otázku do naší poradny, odhaduji, že souvisí s aktuální koronovou situací. Pro čtenáře uvedu, že germicidní lampy jsou germicidní proto, že vyzařují germicidní záření. To je vysokoenergetické UV záření. UV záření asi známe všichni, typicky k nám míří ze Slunce a chrání nás před ním ozón. V čem je pro nás UV záření nebezpečné? Protože má velkou energii, je schopné ničit buňky a další malé živé organismy. UV záření dělíme na UV-A, UV-B a UV-C. Záření UV-A k nám částečně ozónovou vrstvou prochází a opaluje nás (má nejmenší energii). Záření UV-C je také nazýváno germicidní a má z UV záření nejvyšší energii (frekvenci). Toho se využívá při desinfekci – toto záření ničí bakterie a viry.

Germicidní lampy jsou umělé zdroje UV-C záření a používají se k desinfekci různých prostor (čekáren u ordinací apod.).

Pokud lampa svítí, vyzařuje UV-C záření a toto záření ničí živé organismy. I my jsme (složitý) živý organismus, proto bychom neměli být tomuto záření vystavováni. Dává tedy smysl, že výrobce doporučuje zakrýt např. okna auta, aby záření nešlo ven.

Konkrétně k tvému dotazu – sklo má (podle materiálu a příměsí, ze kterého je vyrobeno) schopnost propouštět určité frekvence. Proto přes něj vidíme – propouští frekvence viditelného světla, proto přes něj cítíme teplo (propouští infračervené záření) a proto se přes něj neopálíme (nepropouští UV záření). Takže pokud je germicidní lampa v autě, UV záření by nemělo projít přes sklo ven z auta. Jenže… nevím, z jakého materiálu je přesně autosklo vyrobeno a tudíž nevím, zda nepropouští zmiňované UV-C záření. To je vlastnost daného materiálu a popravdě nevím, zda výrobci skel řeší propustnost UV-C záření (reálně není potřeba řešit). Proto mi dává smysl vyjádření výrobce lampy (tím, že skla zakryji nic nezkazím). A aby to bylo ještě složitější – není jisté, že neprůhledný materiál nebude propouštět UV záření (opět záleží na konkrétním materiálu, to uvádím spíše pro zamyšlení).

Jsou např. druhy skla, které UV záření propouštějí (zářivky v soláriích – kdyby UV nepropouštěly, tak se lidé neopálí).

Možná jsem místo odpovědi vyprodukoval více otázek, ale snad to pomohlo k orientaci v problému.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru