Jít na vyhledávání

Jaká je měrná tepelná kapacita toluenu?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © FMax / stock.adobe.com)
Dobrý den, prosím vás, zajímalo by mě, proč může mít zákon setrvačnosti znění takové, že těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud je výslednice sil působících na těleso nulová. Dvojice sil má přeci nulovou výslednici, ale má otáčivý účinek. Je proto rovnoměrný otáčivý pohyb chápan jako klid nebo definice zákona výše je nepřesná? Kromě nulové výslednice sil by mě ještě, prosím vás, zajímalo, proč definice 1. NZ se zmiňuje pouze o rovnoměrném přímočarém pohybu a nepřidává i rovnoměrný otáčivý pohyb.

Předem děkuji, Adam

Ahoj,

myslím, že požadovaná informace se dá dohledat na internetu: měrná tepelná kapacita toluenu je 103,7 J/mol.K.

Problém může být asi v tom, že obvykle se měrná tepelná kapacita udává v jiných jednotkách – J/kg.K (eventuelně J/kg.°C). Nejdřív vyřešíme to jednodušší – protože měrná tepelná kapacita určuje kolik tepla je potřeba dodat kilogramu látky, aby se jeho teplota změnila o 1 °C a díky lordu Kelvinovi je Kelvin definován tak, že rozdíl teplot je v Kelvinech stejné číslo jako ve °C (viz jiný dotaz v naší poradně), není rozdíl mezi hodnotou udávanou v J/kg.K a v J/kg.°C.

Horší (ale ne o moc) to může být s hmotností. Ve fyzice měříme hmotnost v kilogramech (tak, jak je definována základní jednotka SI), chemici používají raději moly (což je jednotka látkového množství). Osobně si myslím, že je to kvůli tomu, že nechtějí počítat s malými čísly (snad se na mě kvůli tomu neurazí). Musíme tedy převést moly na kilogramy.

Jeden mol toluenu má hmotnost 92,14 g. Jeden kilogram tedy obsahuje 1000/92,14 molů, což je (hodně zhruba) 10. Pokud tedy na ohřátí jednoho molu toluenu potřebujeme 103,7 J, na 10 molů budeme potřebovat 10x více.

Měrná tepelná kapacita toluenu je tedy zhruba 1 000 J/kg.K. Pokud to budeš chtít přesněji, bude potřeba využít kalkulačku.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru