Jít na vyhledávání

Umístění bateriového úložiště

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © malp / stock.adobe.com)

Dobrý den, po instalaci fotovoltaické elektrárny vznikl dotaz, zda je v blízkosti bateriového úložiště ( 4ks PylonTech H48050 HV) rizikové umístit postel hlavou na straně  baterií. Jaká je případně doporučená vzdálenost hlavy od úložiště?Nikde jsem zatím relevantní informaci nezískal, takže dotaz směruji na Vás.

Díky předem, Ladislav

Dobrý den,

děkujeme za dotaz do naší poradny, který je rozhraní biologie a fyziky, protože nejsem ani zdaleka biolog, pokusím se zaměřit hlavně na fyzikální stránku.
Důvodem, proč bychom se mohli obávat bateriového úložiště energie je dle mého názoru zejména magnetické pole. To vzniká vždy v okolí vodiče, kterým prochází elektrický proud. A protože baterie budou nabíjeny z fotovoltaických panelů a v případě potřeby budou dodávat energii do sítě, bude v připojených vodičích protékat elektrický proud. Dle datasheetu je proud, který dodává řídíci jednotka maximálně 100 A, lze spočítat, že 1 m od vodiče, kterým protéká takovýto proud je velikost magnetické indukce (veličina, která popisuje jak je silné mag. pole) 20μT. Pro porovnání uvedu, že velikost magnetické indukce magnetického pole je podobná (30μT). Proto bych se neobával žádných zdravotních dopadů, způsobených magnetickým polem kolem vodiče v bateriích. Navíc bych očekával, že v rámci splnění bezpečnostních norem a také z důvodu snížení ztrát je zařízení koncipováno tak, aby vzniklé magnetické pole bylo co nejmenší. Můžete si zkusit, jestli bude kompas (stačí jehla na lehkém papíru na hladině vody) nějak reagovat na přítomnost baterií a pokud ano, tak v jaké vzdálenosti. Myslím, že zjistíte, že kompas bude ovlivněn minimálně - i kvůli tomu, že samotné zařízení bude magneticky odstíněno. Navíc magnetické pole nebude vznikat u baterií, ale ve vodičích, které z baterií vedou. A v nich tak velký proud jistě nebude, protože by byly velké ztráty - napětí bude transformováno na vyšší hodnotu, čímž dojde ke snížení elektrického proudu a ztrát. Proud 100 A bude protékat jen v nejkratší vzdálenosti mezi kontakty baterie a výstupem z transformátoru.
V tomto případě jsme řešili statické magnetické pole, v případě, že by se toto pole v čase měnilo, vznikalo by elektromagnetické záření, které je však také řešeno hygienickými normami. V případě elektromagnetického záření je mimo elektrický proud důležitá i frekvence změn elektrického proudu.
Pokud to shrnu - já bych se spaní u bateriového úložiště (pokud není hlídáno ostrahou) nebál.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru