Jít na vyhledávání

Malá porucha a nesvítí třetina bytů

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Travis / stock.adobe.com)
Ten, kdo bydlí v bytovce nebo v paneláku zná situaci, kdy z důvodu elektrické poruchy mnohdy nesvítí zhruba třetina nebo dvě třetiny bytů. Čím je to způsobeno? Hana

Ahoj Hano,

děkujeme za nový dotaz do naší poradny, vždy mě potěší, když lidé přemýšlí nad tím, co se kolem nich děje.

Odpověď na tvou otázku je částečně ukryta v té třetině či dvou třetinách svítících světel.

Při výrobě a přenosu elektrické energie využíváme třífázovou přenosovou soustavu. To znamená, že z elektrárny jdou tři dráty (každý drát je jedna fáze). Díky tomu lze rozdělit přenášený výkon na tři díly a tudíž budou 3x menší ztráty. Do panelových domů (a do většiny ostatních obydlí) jsou vedeny 3 fáze. Většina spotřebičů potřebuje ke svému provozu jednu fázi (mimo např. elektrických sporáků) – v zásuvce je na jednom pólu fáze a na druhém pólu tzv. nulový vodič. Stejně tak je to u žárovek. V rozvodech elektřiny jsou využity všechny fáze tak, že část spotřebičů je na první, druhé, nebo třetí fázi. Takže např. všechny žárovky jsou na první fázi, zásuvky v obývacím pokoji a ložnici na druhé fázi a kuchyň je na třetí fázi. Spotřeba celého domu je tak rozložena na všechny fáze. Vedení v domě vede přes jističe – pokud dojde ke zvýšenému odběru, jistič se vypne, ale jen pro daný okruh a ostatní rozvody fungují dále. V místě, kde máte přívod elektřiny do domu (u tzv. hodin) jsou ještě další pojistky, které zareagují, pokud dojde k překročení proudu do domu. Na každé fázi je pojistka a v případě vysokého odběru fázi odpojí.

Stejně tak je to i u panelových domů – před panelákem je hlavní rozvod s pojistkami a pokud někde  v domě dojde k prudkému navýšení odběru (typicky zkrat), pojistky se přepálí a celá fáze se odpojí. A v panelovém domě jsou jednotlivé fáze vyžity tak, aby byl odběr v každé fázi zhruba stejný. Tedy třetina bytů z dané fáze napájí světla, druhá třetina kuchyně a třetí třetina obýváky a ložnice (zjednodušeně). Proto při výpadku jedné fáze nebude třetina panelového domu svítit (to je navenek vidět nejvíc), druhá třetina nebude moci využívat zásuvky v kuchyni a zbytek nebude mít elektřinu v ložnici. Kdyby to nebylo takto vymyšlené a zapojené, tak by v poledne při vaření byl odběr ve fázi připojené do kuchyně velmi vysoký, zato fáze se světly by byla téměř bez odběru a docházelo by zbytečnému přetěžování vodičů, nebo k častějším výpadkům pojistek.

Doufám, že se mi podařilo osvětlit problematiku neosvětlených panelových domů a také ozřejmit způsob, jak a proč je dovedena elektrická energie až k nám domů.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru