Jít na vyhledávání

Polyetylén jako paramagnetický materiál

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Evgen / stock.adobe.com)
Dobrý den, jmenuji se Eduard a při jednoduchém experimentu mě překvapilo, že se PE (v podobě jednorázových mikrotenových rukavic) chová jako paramagnetický materiál. Očekával jsem, že PE v jakékoli formě je diamagnetický. Přítomnost statického náboje jsem opakováním experimentu vyloučil. Nerad obtěžuji malichernostmi, ale jsem zvědavý.
Děkuji, Eduard

Ahoj Edo,

nejdříve pro naše ostatní čtenáře vysvětlím pojmy – různé materiály mají různý vliv na magnetické pole. Jsou dvě základní možnosti – buďto magnetické pole zeslabují (takovým látkám říkáme diamagnetické), nebo jej zesilují (pak se jedná o látky paramagnetické nebo feromagnetické). Veličina, která schopnost látky ovlivnit magnetické pole popisuje, se nazývá relativní permeabilita. Její hodnota určuje, kolikrát daná látka zesílí magnetické pole. Pokud je relativní permeabilita např. 0,5, látka magnetické pole zmenší na polovinu, pokud látka magnetické pole zesílí dvojnásobně, tak je hodnota relativní permeability rovna číslu 2. Psal jsem, že magnetické pole zesilují para- a fero- magnetické látky. Rozdíl mezi paramagnetem a feromagnetem je v tom, že relativní permeabilita paramagnetů je o trochu větší než 1 (velmi málo zesilují mag. pole), feromagnety mají relativní permeabilitu násobně vyšší (stovky).

Relativní permeabilita PE (HDPE) je udávána jako menší než jedna – jedná se tedy o diamagnet, ovšem velmi málo ovlivňující magnetické pole. Nevím, jakým způsobem jsi experiment prováděl a jak výrazné jsou tvé výsledky, ale s ohledem na tabulkové hodnoty bych očekával, že spíše došlo k chybě měření. Naměřit s dostatečnou přesností hodnotu relativní permeability, těsně se blížící jedničce není jednoduché, zejména když jsou magnetické síly velmi malé a vliv měřeného materiálu na magnetické pole bude minimální.

Doufám, že tě tato odpověď neodradila od experimentování a přeji správně naměřené hodnoty.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru