Jít na vyhledávání

Otázka vesmíru, života a vůbec.

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © vchalup / stock.adobe.com)

Dobrý den, tato otázka mi nedá spát a myslím ji docela vážně.

Poslední poznatky v biologii, která konečně bere v potaz principy kvantové fyziky se dozvídáme, že vědomí není produktem mozku člověka (nebo nervové soustavy u nižších živočichů), ale že mozek je spíše "anténou" která přijímá vědomí z jakéhosi energetického pole, kterému ještě pořádně nerozumíme. (zdroj Bruce H. Lipton, PhD. a jeho poutavá kniha Biology of Belief) Tato informace mne přivedla na otázku, zda je toto "universální vědomí" součástí fyzikálních vlastností vesmíru a zda tu mohlo být už při jeho počátku (Velkém třesku). Pokud ano, je možné, že Vesmír jako takový je sám organismem s vlastním vědomím sama sebe?  (Pokud můžeme člověka nebo i planetu Zemi chápat a popsat jako jeden organismus, ačkoli se jedná o komunitu spolupracujících organismů v rámci koevoluce, proč bychom nemohli i Vesmír?)

Děkuji a prosím jinou odpověď než 42 :) Váš bývalý žák, Karel.

Děkuji, Karel Janda

Ahoj Karle,

Nejdřív děkuji za „vypečený“ dotaz.

Abych pravdu řekl, tak o téma „universální vědomí“ se moc nezajímám, takže tuto odpověď ber spíše jako můj názor.

Nedokáži si dost dobře představit experiment, který by prokázal, že vědomí není produktem mozku a operoval pouze s fyzikou. Očekával bych, že vědomí je potřeba prokázat spíše „psychologickou“ metodou. Pak se setkávají dvě různé vědy, z nichž každá používá jinou metodologii měření. Takže osobně nejsem přesvědčen, že je možné něco jako původ vědomí je možné věrohodně určit.

K druhé části otázky – čistě fyzikálně jsme schopni pozorovat různá energetická pole a jejich projevy. Nevěřím tedy, že by existovala „vědomostní“ forma energie, kterou bychom ještě neznali a nepozorovali. I kdybychom nebyli schopni ji popsat, věděli bychom o její existenci, protože by z principu musela umožňovat interakci s naším mozkem. Lze namítnout, že by mohla být tato energie velmi „řídká“, ale pokud by měla být schopná interagovat s elektrony v našem mozku, měla by být měřitelná.

A ještě trošku filozoficky – pokud by cosi jako kolektivní myšlení existovalo, tak je zajímavé, že se tato entita sama díky nějaké zpětné vazbě nepoučí, protože si nejsem jist, zda se vědomí lidstva jako celku nějakým způsobem zdokonaluje :D Anebo dochází stejně jako v každém systému ke zvyšování entropie, což by znamenalo, že brzo by v tomto systému zavládla anarchie J

Snad ti bude tato odpověď stačit.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru