Gravitační pohon ve vesmíru
Ahoj Jirko,
děkujeme za dotaz do naší poradny, i když se obávám, že má odpověď ti nijak nepomůže. Pokud bych o nějakém super pohonu věděl (nedělám si však iluze, že by jej už dávno vymyslel někdo schopnější než já :), tak bych jej asi tajil, nebo bych se stal obětí spiklenců, kteří chtějí zachovat svět závislý na fosilních palivech:)
Dnešní raketové pohony fungují vesměs na principech zákona zachování hybnosti – vysokou rychlostí z trysek vyhazují palivo a díky tomu získají rychlost v obráceném směru. Hybnost paliva, které vyletí (hmotnost*rychlost) se rovná hybnosti, kterou získá raketa. Pokud budeme chtít cestovat rychle, musíme mít buď co nejtěžší palivo, nebo jej vyhazovat co nejrychleji.
Využití gravitace je sice možné, ale potřeba si uvědomit, že je to nejslabší, ze všech interakcí. Proto o ní také víme tak málo, i když ji I. Newton popsal jako první, ze všech čtyřech základních sil. Už při formulování gravitačního zákona Newton přiznal, že neví, co gravitace je a na jakém principu funguje, ale dokázal popsat, na čem velikost gravitační síly závisí. A to je Newtonův gravitační zákon. Nám v tomto případě stačí vědět, že velikost gravitační síly závisí na hmotnosti obou těles, která se přitahují a (nepřímo úměrně)na jejich vzdálenosti. A to funguje jak na Zemi, tak i ve vesmíru. Proto jsme schopni předpovědět průlety komet kolem Země či pohyby planet a hvězd.
V minulém století Newtonovu teorii zpřesnil A. Einstein tím, že ji propojil s prostorem a časem. V obvyklých situacích se s tímto zpřesněním nesetkáme.
A teď k tvému nápadu – v gravitačním zákoně vystupuje jen hmotnost těles (a jejich vzdálenost). Hmotnost těles však nijak nesouvisí s tím, zda se pohybují (opět v rozumných hodnotách, nepřibližujících se rychlosti světla). Vliv rotace na gravitaci lze pozorovat jen z rotující soustavy – protože pak na nás působí jak gravitační přitahování, tak odstředivá síla a výsledná síla (správně tíhová a ne gravitační) je menší, než kdyby naše soustava nerotovala. Takže bych vliv rotace na gravitační působení popsal jako nulový. Abych to trochu zkomplikoval, tak z Teorie relativity vyplývá, že čím větší má těleso energii, tím vyšší má hmotnost. A protože v rotaci je uložena energie, dalo by se očekávat, že hmotnost rotujícího tělesa bude vyšší, než tělesa v klidu. Ale zásadnější rozdíly v hmotnosti lze očekávat při rychlosti pohybu 0,8 rychlosti světla, což je opravdu hodně a k uvedení reálného tělesa do takového pohybu by bylo zapotřebí obrovské množství energie.
Proto bych se při pátrání po pohonu vesmírných lodí zaměřil na jinou než gravitační sílu.
Doufám, že jsem tě touto odpovědí neodradil od dalšího bádání.
Máš nějaký dotaz?
Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz