Jít na vyhledávání

Žijeme v simulovaném světě?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © llhedgehogll / stock.adobe.com)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký má fyzika pohled na „Simulační argument“? Je možné, že je náš svět simulován? Je to docela děsivé. Děkuji za odpověď. Lukáš

Ahoj Lukáši,

budu spíše mluvit za sebe, tvůj dotaz je na hranici fyziky a filozofie. Naše poznání nás posouvá stále dále a tak máme nové otázky, které čekají na své rozřešení. Už od dob Newtona se rozlišoval popis nějakého jevu a jeho vysvětlení. Je známo, že Newton sám říkal, že popsal jak se chová gravitace (jeho gravitační zákon), ale neví, proč to tak je. A právě ta otázka proč nás posouvá dál, protože po jejím zodpovězení nás nejspíš bude čekat další proč. Ale na některé otázky (jsme v Matrixu, problematika Schrödingerovy kočky) nejsme schopni odpovědět experimentem, ale spíše filozofickými úvahami. A ty, jak známo, nevedou ke konkrétní odpovědi (protože je nelze ověřit experimentálně).

Z toho co dodnes známe je zřejmé, že náš vesmír funguje podle určitých pravidel, která platí bez výjimky stále. Ale kdo/co tento vesmír vyrobil/o, co je vně něj – to jsou otázky, které nedokážeme zodpovědět. Protože my jsme schopni popsat pouze náš vesmír a to jen od počátku času. Mimo náš vesmír (pokud něco takového dává smysl) se nemůžeme dostat. A tím pádem vlastně ani není (alespoň pro někoho) zajímavé spekulovat o tom, a co/kdo je mimo náš vesmír a zda je to vůbec možné.

Osobně bych na Matrix nevěřil – už jen z toho důvodu, že v každém programu se najde chyba, ale náš vesmír je bezchybný (myšleno tím stále stejně fungující) skoro 14 miliard let. Napsat takhle stabilní program by asi nikdo nedokázal… Tedy alespoň v naší době. A pokud by něco takového existovalo, tak bychom stejně neměli možnost, jak se dostat mimo simulaci – ta by běžela mimo náš prostor a čas.

Proto raději věřím ve svobodu každého z nás a v možnost volby.

Asi jsem ti s rozřešením tvé otázky moc nepomohl, protože jsem nakonec také sklouzl do filozofické roviny. Ale snad jsem alespoň trochu osvětlil tuto problematiku. Hlavně jsem si touto odpovědí určitě nevysloužil vymazání z Matrixu.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru