Jít na vyhledávání

Bezpečné blesky Teslova transformátoru

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: ©nikkytok / stock.adobe.com)
Dobrý den, mám prosím jeden velmi urgentní dotaz ohledně malého Teslova transformátoru. Je bezpečné dotýkat se TT o napětí cca 80 KW i pro těhotnou ženu ve druhém měsíci těhotenství? Běžně se přístroje dotýká v rámci vystoupení, rozsvěcuje zářivky při přiblížení k němu a při jejich doteku zapnutého přístroje. Za několik dní má vystupovat, mám ale obavu, zda nemůže výboj plodu ublížit… Děkuji moc za odpověď.
S pozdravem Aleš

Ahoj Aleši,

děkujeme za dotaz do naší poradny, předem avizuji, že nemám lékařské vzdělání a tudíž ber mou odpověď s rezervou. Obecně platí, že pro člověka je nebezpečná velikost el. proudu a ne hodnota napětí. Tyto veličiny spolu souvisejí – dle Ohmova zákona. Ten říká, že čím větší je napětí, tím větší je proud. Jednotkou úměrnosti je obrácená hodnota el. odporu. Elektrickým odporem myslíme nejen el. odpor těla, ale také vnitřní odpor zdroje – tedy v tomto případě Teslova transformátoru. A ten je velký (Teslův transformátor je tzv. měkkým zdrojem). Navíc při transformaci „nahoru“ (z nízkého napětí transformujeme na vysoké) se proud transformuje „dolů“ – tedy je menší (tolikrát, kolikrát se zvýší napětí). I když neznám konstrukční parametry tvého Teslova transformátoru, odhaduji, že transformujete napětí na 100–200x vyšší hodnotu, tudíž proud bude 100–200x nižší.

A poslední jev, který s tvým dotazem souvisí je tzv. skin efekt. Ten popisuje souvislost rozložení vedení el. proudu ve vodiči na frekvenci tohoto proudu. Čím vyšší je frekvence, tím větší část proudu teče po povrchu. Protože frekvence na sekundárním vinutí Teslova transformátoru je vysoká (MHz), teče el. proud po povrhu vodiče (v tomto případě těhotné asistentky).

Všechny uvedené jevy dle mého vedou k odpovědi, že tebou uvedené pokusy Teslova transformátoru nejsou nebezpečné ani pro asistentku, ani pro vývoj těhotenství.

Ale znovu opakuji – nejsem lékař a ani neznám konkrétní konstrukci tvého Teslova transformátoru.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru