Jít na vyhledávání

Teplota mezihvězdného prostoru

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: ©Maximusdn / stock.adobe.com)
Prosím jak je možné, že Mezihvězdný Prostor má dle údajů na internetu teplotu 1 000 000 °C uvád,í že je přehřátá plazma. Také jsem se dočetl, že Mezihvězdný prostor za sluneční soustavou takzvaně houstne. Vždy se uvádělo že ve vesmíru je téměř Vakuum.

Ahoj Petře,

děkujeme za dotaz do naší poradny, hned na začátek si dovolím poznámku – tak to se asi divíme oba. Dle mého názoru je mezihvězdný prostor (tedy vesmír bez planet, hvězd a drobných těles) téměř prázdný. Tím myslím bez částic, což je jiný popis pro vakuum. Prázdný úplně není, protože je vyplněn elektromagnetickým zářením (tzv. reliktním zářením), které má určitou energii a tudíž i teplotu. Ta se udává na cca 3 Kelviny, tedy cca −270 °C. Ale v tomto případě jde o energii a ne o hmotu. Prázdnotu redukují i nabité částice, které pocházejí z jaderných reakcí ve hvězdách (v naší soustavě je nazýváme sluneční vítr) – což je tebou zmiňované plazma. Ale těchto částic je v porovnání s rozměrem vesmíru velmi málo a jejich hustota se vzdáleností od produkující hvězdy výrazně klesá. Protože mají nabité částice relativně velkou kinetickou energii, můžeme jim na základě této energie přisoudit teplotu – u částic slunečního větru jde o desítky tisíc Kelvinů. Takže ani tak nedojdeme k milionům Kelvinů.

Co se týče hustoty vesmíru – lokálně může být hustota odlišná (např. Sluneční soustava má největší hustotu u Slunce), ale ve velkém měřítku (galaxie) je hustota vesmíru stejná.

Doufám, že se mi podařilo spíše osvětlit pojmy z tvého dotazu, protože uvedené předpoklady o vesmíru nejsou dle mého názoru pravdivé.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru