Jít na vyhledávání

Vznik vesmíru explozí černé díry

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: ©Peter Jurik / stock.adobe.com)
Přeji příjemný den. Mohl Vesmír vzniknout z Černé Díry? Pokud Černá Díra nasává okolní materiál a palivo, stejně jako hvězdy, tak by měla mít super těžké jádro z onoho nasávaného materiálu, stejně jako hvězdy. A jakmile dojde palivo dojde pravděpodobně k explozi podobně jako hvězdy. Mohly by Černé Díry postupem času vysát všechen materiál i ostatní Černé Díry až by nakonec zbyla jedna obrovská a když by ji došlo palivo tak by explodovala a z materiálu (z jádra) co by odhodila by se mohly začít tvořit hvězdy a planety, čili nový vesmír s tím že prostor již existuje ale bez světla a atomů. jak se píše třeba v bibli, na začátku nebylo nic, ani světlo. Jsem dá se říct amatérský vědec, co hltá informace a porovnává je mezi sebou. Předem děkuji za váš čas. Václav

Ahoj Václave,

děkujeme za dotaz do naší poradny, obávám se, že odpověď na něj přesahuje mé znalosti středoškolského učitele fyziky a proto, prosím, ber tuto odpověď s rezervou. Přeci jen problematika černých děr, času či vzniku vesmíru je hodně specifická část fyziky, ve které se spojují dvě základní fyzikální teorie – kvantová fyzika a obecná teorie relativity. Tyto dvě teorie se nám zatím nepodařilo uspokojivě skloubit a to se o to přes 50 let snaží význační fyzici (počínaje Albertem Einsteinem).

Osobně si myslím, že tvá teorie není správná. Rozdíl bych spatřoval v tom, že s Velkým třeskem vznikla jak hmota, tak i čas a prostor. Kdežto černá díra je už v prostoru umístěna a při jejím případném výbuchu bude do tohoto již existujícího prostoru vyvržena hmota (a ve stejném množství i antihmota), ale žádný „nový“ prostor nevzniká. Nejsem si jist, jestli v samotné černé díře přestává čas existovat (myslím, že existuje stále), což by byl další důvod pro to, že vesmír nevznikl explozí černé díry. Je sice pravda, že pro nás (vnější pozorovatele) se čas vlivem gravitace (tedy dle obecné teorie relativity) zpomaluje a pokud bychom pozorovali nějakou událost, která se stane na tzv. horizontu událostí černé díry, trval by pro nás tento děj nekonečně dlouho (což můžeme nazvat zastavením času). To ale nijak neřeší, jak by ubíhal čas uvnitř černé díry.

Dále je otázkou, zda mohou černé díry explodovat tak jak známe z výbuchů supernov. Černé díry se sice „vypařují“ (přicházejí o svou hmotu), ale to je způsobeno principem neurčitosti (kvantová fyzika), není mi známo, že by existoval princip umožňující výbuch černé díry.

A na závěr (spíše alibisticky) připojuji nejkratší odpověď na tvou otázku – jak jsem psal výše – čas a prostor začal existovat s Velkým třeskem a principiálně není možné (ani pokud bychom dokázali spojit kvantovou fyziku a obecnou teorii relativity) popsat co se stalo před Velkým třeskem (tedy v záporném čase). Z fyzikálního hlediska totiž dává smysl jen řešit události po Velkém třesku a cokoliv před jsou a budou jen spekulace.

Snad se mi podařilo alespoň trochu odpovědět na tvou otázku, i když jsem spíše spekuloval.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru