Jít na vyhledávání

Kondenzátor

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Kondenzátory
Dobrý den, mám dotaz ke kondenzátoru. Konkrétně mne zajímá co se děje když ho zapojím paralelně se zdrojem. Četl jsem že při elektrojiskrovém obrábění se nabije kondenzátor a až se napětí zdroje a kondenzátoru vyrovná, přeskočí z katody na anodu jiskra. V simulátoru obvodů se ovšem nabije kondenzátor a poté začne napájet spotřebič. Kondenzátor zůstává nabitý a proud i napětí napájí spotřebič při stabilních hodnotách. Navíc, výboj by měl nastat při vysokém napětí, ovšem při paralelním zapojení zdrojů by se měl spíš zvedat proud ne? Myslím tedy že se kondenzátor periodicky nabíjí a vybíjí ale rád bych to věděl přesně. Děkuji za odpověď.

Ahoj Radime,

děkujeme za dotaz do naší poradny, líbí se mi, že jsi si svou teorii zkusil ověřit simulací. Kondenzátor je elektrotechnická součástka, určená k ukládání elektrického náboje, z čehož vyplývá i to, že v kondenzátoru uchováváme energii (ve formě elektrostatického působení). Parametry kondenzátoru jsou jeho kapacita a maximální napětí (a samozřejmě typ kondenzátoru). Kapacita nám zjednodušeně říká jaký náboj (kolik Coulombů) jsme schopni do kondenzátoru uložit a z kapacity a napětí určíme energii elektrostatického pole v kondenzátoru. Posledním doplněním je souvislost elektrického náboje a elektrického proudu – hodnota elektrického proudu určuje kolik nábojů proteče daným místem za určitý čas.

Pokud zapojíme kondenzátor do elektrického obvodu, bude jím procházet elektrický proud – to znamená, že se v něm začne ukládat elektrický náboj. V případě ideálního kondenzátoru se do něj všechen procházející elektrický náboj uloží a dále nebude pokračovat. Toto ukládání bude trvat tak dlouho, dokud se kondenzátor nenabije. Po nabití nebude mít kondenzátor na průchod elektrického proudu žádný vliv. Dá se to přirovnat k proudící vodě – pokud např. řece dáme do cesty přehradu, tak dokud se celá přehrada nenaplní, tak za přehradou žádná voda nepoteče. A voda v přehradě má energii, kterou můžeme dále využít (například vodní elektrárnou). Stejně tak má energii i kondenzátor.

S energií souvisí i výkon – to je kolik energie jsme schopni využít za určitý čas. Kondenzátor můžeme (dle mého v případě elektrojiskrového obrábění) využít tak, že jej pomalu nabijeme (malý výkon), ale energii kondenzátoru využijeme rychle (vysoký výkon). Takto můžeme výrazně zvýšit výkon, který aktuálně potřebujeme.

Pokud zapojíme (např. 2 stejné) kondenzátory paralelně, bude na nich stále stejné napětí, ale proud (a tedy elektrický náboj) se rozdělí (v tomto případě napůl), kondenzátory se nabijí (budou míst stejný náboj, ale doba nabíjení bude dvojnásobná) a pokud kondenzátory připojíme do obvodu, budou elektrický náboj do obvodu dodávat po (dvojnásobně) delší dobu.

Doufám, že se mi i přes délku odpovědi podařilo tvou otázku zodpovědět srozumitelně.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru