Jít na vyhledávání

Množství energie z elektřiny a plynu

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Dobrý den, tím, že v minulém roce došlo k turbulentnímu vývoji na trhu energií, začala jsem se zabývat otázkou, zda 1 MWh elektřiny a 1 MWh plynu poskytuje stejné množství energie. Znamená to tedy, že poskytuje i stejné množství výhřevnosti? Bude výhřevnost ovlivňovat jen účinnost elektrického nebo plynového kotle nebo ji může ovlivňovat něco dalšího?

Ahoj Iveto,

děkujeme za dotaz do naší poradny, je potěšující, že i obtíže, které nám přinesla „energetická krize“ vedou k přemýšlení nad energií a tudíž i nad fyzikou.

Hodnota 1 kWh odpovídá práci, kterou by vykonal stroj s výkonem 1 000 W (např. přímotop) za 1 hodinu (neuvažuji ztráty). Pro přiblížení uvedu ještě jiný příklad – abychom vykonali práci 1 kWh, museli bychom zvednout závaží o hmotnosti 10 kg do výšky 36 km. To určitě není málo a i když tím asi nikoho nepotěším považuji tento příklad za hezkou ukázku toho, že elektřina (ač si to nemyslíme) je velmi levná. Dost těžko bych našel někoho, kdo by 4x na Mt. Everest vynesl 10 kg a udělal by to za (zastropovaných) 6 Kč.

Mezi prací a energií je úzký vztah – energii využíváme k tomu, abychom mohli vykonat práci. Pokud chceme vykonat práci 1 kWh, potřebujeme k tomu tedy energii o stejné hodnotě (opět beze ztrát, jinak by bylo zapotřebí energie více).

Jestli je tedy výhřevnost plynu udávána jako 1 kWh, mělo by být jedno, jestli k topení využijeme 1 kWh elektrické energie, nebo spálením plynu. Jediné v čem může být rozdíl je tebou zmiňovaná účinnost – tedy jak dokonale se nám podaří 1 kWh dané formy energie přeměnit na teplo. Protože přeměna jakékoliv energie na teplo je nejjednodušší a teplo je v principu formou ztrát, nečekal bych mezi těmito způsoby ohřevu zásadní rozdíl. Rozdíl ale vidím v tom, jestli nebudou do topení vstupovat další ztráty a to by podle mého mohlo zvýhodnit elektrickou energii. Plynový kotel je typicky mimo vytápěné místnosti a tak bude ohřátá voda vytápět nejen místnosti, které chceme vytopit, kdežto v případě přímotopů nejsou ve vedení elektřiny téměř žádné ztráty a tak odebraná energie vytopí pouze ty místnosti, které vytopit chceme. Malá část tepelné energie také při topení plynem odchází komínem. Nejsem však schopen přesně tyto rozdíly kvantifikovat.

Doufám, že i přes chybějící konkrétní hodnoty se mi podařilo na tvou otázku odpovědět a také čtenářům přiblížit levnost elektrické energie.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru