Jít na vyhledávání

Difuzor na komínu?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

(stock.adobe.com)

Při koupi dražších pokojových kamen na brikety a dřevo mne prodejce upozornil, že potřebuji mít alespoň 5 m komínové roury, aby komín dobře táhnul a kamna nekouřila do místnosti. Toto varování jsem zřejmě podcenil, protože požadavek 5 m délky „komínového“ vedení splňuji pouze v případě i se započtením délky plechové roury od kamen, zaústěné do komínové zděře. Pokud se nepletu, tak stařičké parní lokomotivy měly na komínu jakýsi „difuzor“, nejprve kuželovitě se rozšiřující a zpětně se zužující na koci komína. Nešlo by něco podobného pro zvýšení odtahu nasadit na komín na střeše. Mohu se o tom někde dočíst více, zda a jak takový efekt v daném případě využít? Neprodává se prosím něco takového, průmyslově vyráběného s efektem zvýšení tahu komína, co by se dalo posadit na komín na rodinném domku? Můžete mi prosím případně poradit i firmu, která by mi dokázala za peněžitou úhradu uvedený problém vyřešit? Děkuji předem za jakoukoliv Vaši odpověď.

Ahoj Oldo,

děkujeme za otázku do naší poradny, bohužel tě asi nepotěším – o žádném jednoduchém řešení konkrétně nevím. Z druhé strany si myslím, že tvůj problém má řešení, k tomu budu mít trochu „fyzikální omáčky“. Abych se podruhé nevěnoval detailnímu popisu principu fungování komína, odkážu tě na již zveřejněnou odpověď: https://www.svetenergie.cz/cz/fyzikalni-poradna/209-kominovy-efekt.

V krátkosti komín funguje na principu tepelné výměny prouděním – teplý vzduch má nižší hustotu než studený, proto stoupá komínem vzhůru a na jeho místo do kamen se přesune studený vzduch z místnosti. Tomuto proudění napomáhá rozdíl tlaků u kamen a nad komínem – čím jsme výše, tím je tlak vzduchu nižší. Odhaduji, že pro bezproblémové fungování kamen o daném výkonu je dán minimální rozdíl tlaků mezi kamny a koncem komína a to je následně převedeno na rozdíl výšek. V tvém případě je rozdíl tlaků, potřebný k správnému fungování komína 50 Pa, což je vcelku málo (atmosférický tlak je 101 300 Pa), pokud ti chybí cca 0,5 m je rozdíl tlaků 45 Pa. Doufám, že se na mě nebudou kominíci a kamnáři zlobit, ale obvykle jsou hodnoty v praxi nadhodnocené, takže bych čekal, že kamna budou fungovat, tedy pokud máš zajištěn přívod čerstvého vzduchu.

Pokud nám vzduch, který jsme hořením ohřáli (a změnili jeho chemické složení) odejde komínem, bude zákonitě v místnosti s kamny chybět. Pokud je místnost utěsněna, tak se do ní nový vzduch nedostane, tím pádem v ní bude podtlak a může se stát, že tlak v místnosti bude menší než je tlak nad komínem a protože vzduch jde z místa s větším tlak do místa s tlakem nižším může dojít k tomu, že spaliny půjdou z komína zpět do místnosti. Pokud ti tedy kamna kouří do místnosti, zkusil bych pootevřít okna/dveře.

Samotný tah komína by měl fungovat nezávisle na délce komína – jak jsem psal, teplý vzduch má menší hustotu, než vzduch studený. Ale pokud je komín/kouřovod studený, bude se v komíně teplý vzduch ochlazovat a tím pádem se jeho pohyb zastaví nebo dokonce začne klesat a tlačit dolů spaliny z hoření. Proto bych v tvém případě také při roztápění nechal kamna otevřená, aby byl plamen intenzivní a komín dostatečně prohřál.

Doufám, že se mi podařilo trochu pomoci s tvým problémem a taky fyzikálně osvětlit fungování komína. A kdyby ti ani moje tipy nepomohly, zkusil by se podívat po nějakém komínovém ventilátoru – což je vlastně větrák, který se nainstaluje na komín a bude samovolnému proudění teplého vzduchu ještě více napomáhat.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru