Jít na vyhledávání

Může mi mráz polámat vlasy?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Alen-D / stock.adobe.com)

Dobrý večer, přicházím s dalším fyzikálním dotazem ze života. Může mi mráz polámat vlasy? Všimla jsem si, že mám v poslední době velmi zlámané vlasy, napadlo mě, že by to mohlo být tím, že si je myji ráno než jdu někam ven. Je možné, že na nich zůstává nějaká vlhkost, která pak venku zmrzne a to způsobuje poškození nebo mám hledat příčinu jinde?
Děkuji, Tereza Majerová

Ahoj Terezo,

díky za dotaz. Asi sama víš, že v oblasti péče o vlasy nejsem odborník ;)

Ale v souvislosti se současnými mrazy by mohly mít vliv hned dvě věci - samotné mrznutí o kterém píšeš a také změna pružnosti. Myslím, že vlhkost ve vlasech po umytí může zůstat tak dlouho, že ti vlasy "zmrznou" pokud půjdeš ven. To se samozřejmě stane tím rychleji, čím nižší je teplota. Pokud vyzařujeme teplo a okolí má nižší teplotu, může se stát, že naše vyzařování bude menší, než chladnutí od okolí a vlasy zmrznou (což by při vyšších teplotách nemuselo nastat).

Druhou věcí je to, že čím je nižší teplota, tím méně jsou materiály pružné, vlasy nevyjímaje. Navíc odhaduji, že vlasy obsahují kapalinu nezávisle na jejich mytí, takže se mohou ničit i tím, že kapalina uvnitř nich zmrzne.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru