Jít na vyhledávání

Namrzání oken u auta

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Rostislav Sedlacek / stock.adobe.com)

Dobrý den, když jedeme ráno do školy s tátou, namrznou okna auta. Někdy ale namrzne jen přední. Hodně často namrzá jen přední okno a ostatní vůbec. Má na to vliv úhel skla nebo něco jiného?
Děkuji jste super, Honza

Ahoj Honzo, díky za otázku a také pozitivní hodnocení naší práce.

Osobně si myslím, že jde o několik věcí najednou.

První z nich je to, že rychlost vypařování závisí na teplotě, materiálu, ploše a také na rychlosti odstraňování par. Právě ten poslední vliv je v tomto případě důležitý – čím rychleji odfoukáváme vypařené molekuly, tím rychleji probíhá vypařování a tím více klesá teplota. Znáš to z léta – pokud vylezeš z vody a fouká vítr, je ti větší zima. A přední okno je ze všech částí auta obtékáno nejrychleji (zužuje se proud vzduchu vlivem změny tvaru auta) a proto rychleji chladne. Trochu to souvisí i tzv. pocitovou teplotou, o ní více např. zde.

Druhým vlivem je to, že k tomu, aby okno namrzlo na něm musí být nějaká vlhkost a tu nabírá přední sklo při průjezdu vlhkým vzduchem. Vlhkost ze vzduchu tak na skle zůstává a pak mrzne. Ostatní části auta nejsou s okolím v takovém kontaktu, aby na nich ulpívalo velké množství vlhkosti.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru