Jít na vyhledávání

Otázka z optiky

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Balazs Kovacs Images / stock.adobe.com)

Dobrý den měl bych dotaz ohledně odrazu světla od vodní hladiny. Kdysi jsem se pokoušel vyfotografovat měsíc v úplňku který se odrážel od vodní hladiny kaluže, ale měsíc byl v kaluži tak malý že na fotce nebyl téměř vůbec vidět. Nedávno jsem si z mého okna ve 3. patře paneláku (tedy asi ze 7 metrové výšky) všiml kaluže na cestě před barákem, kde se opět od hladiny odrážel měsíc v úplňku, avšak oproti předešlému případu byl vidět v mnohem větší velikosti – skoro přes celou kaluž. Protože byla voda klidná byly vidět i některé detaily skoro jako když se díváte na skutečný měsíc na obloze. Protože jsem po předchozí zkušenosti nechápal jak může být jeho odraz tak velký, šel jsem se podívat dolů před barák ke kaluži kde se opět opakoval stejný scénář jako v prvním případě. Měsíc byl tak malý, že šel špatně vidět očima natož na fotografii. Jak je to možné? Mění se snad velikost odrazu od vodní hladiny se zvětšující se vzdáleností? Předem vám moc děkuji za odpověď. Ondra

Ahoj Ondro,

než se pustím do odpovědi, tak ti děkuji za otázku.

Podle mého názoru se jedná o klasickou ukázku optického klamu, originálně nazývaného Měsíční iluze (cs.wikipedia.org/…).

V principu jde o to, že vnímání velikostí předmětu není absolutní, ale relativní – tím myslím to, že velikost předmětu usuzujeme dle jeho okolí. Na uvedeném odkazu je hezký příklad takového vnímání – Ebbinghausova iluze. Podle okolních předmětů, ale i podle očekávané vzdálenosti odhadujeme velikost předmětů.

Kaluže vody se chová jako rovinné zrcadlo – to vytváří stejně velké obrazy, takže nemůže obraz Měsíce nějak zvětšit.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru