Jít na vyhledávání

Stav beztíže v bazénu v kosmické lodi

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Sergey Nivens / stock.adobe.com)

Dobrý den, v novém filmu Pasažéři se hrdinka v kosmické lodi, plavající v bazénu ocitne ve stavu beztíže. Voda zaujme postupně tvar vznášející se koule a ona se snaží plaváním dostat k jejímu okraji. Je jasné, že nepůsobí vztlaková síla, bylo by možné se plaváním dostat z vody? Ve filmu to vypadá, že ne. Myslím, že je to samé, jako by voda kolem ní nebyla a musela by použít „speciální pohyby“, doporučované pro stav beztíže. Děkuji.
Milan Landa

Ahoj Milane,

děkuji za novou otázku do naší odpovědny.

Princip klasického plavání je v tom, že se odrážíme od vody, co by fungovalo i ve stavu beztíže. Problém by byl v tom, že síly povrchového napětí nebudou tak velké, aby při našem „odrazu“ udržely bublinu pohromadě a tak bych očekával, že se bublina rozletí. Kapilární tlak, který bublinu stlačuje závisí nepřímo úměrně na poloměru a tak čím větší koule, tím menší tlak na povrchu bubliny a tím spíše voda nebude držet pohromadě.

Vlivem kapilárních jevů by možná mohla vytvořit jakýsi film na těle/oblečení – hezky je to vidět na tomto videu: www.youtube.com

Každopádně by voda hrdinku obalila a pokud by se jí nepodařilo jí roztříštit na bubliny, tak by se právě kvůli smáčivosti pohybovala s ní, nezávisle na pohybech, které bude dělat.

Osobně bych asi asi takovým bazénům raději vyhl ;).

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru