Jít na vyhledávání

Jeřáb

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Monika Wisniewska / stock.adobe.com)

Dobrý den, předem bych chtěla poděkovat za to, že tímto způsobem pomáháte lidem a zodpovídáte jim jejich dotazy. Ráda bych se zeptala na takový jeden základoškolský problém, asi triviální, ale opravdu mi to vrtá hlavou. Když mám nějaké těleso, třeba auto, které si k sobě přitahuje jeřáb pod úhlem 45°, auto má nějakou hmotnost a tření mezi koly auta a zemí je nenulové, jakou silou ho musí k sobě jeřáb táhnout? A odlepí se auto od země. 
Mockrát děkuji za odpověď, Jakubka

Ahoj Jakubko,

děkuji za tvou pochvalu, snad se mi bude dařit i dále.

Začnu od konce – auto se podle mého neodlepí, protože se bude přibližovat k jeřábu – lze očekávat, že lano není dokonale tuhé. Je to stejné, jako když k sobě na niti přitahuješ autíčko – úhel mezi nití a autíčkem se bude zvyšovat. A až by bylo autíčko přímo pod tvou rukou, tak teprve pak se bude zvedat.

A co se týká působení síly – na auto bude působit nějaká odporová síla (tření, odpor vzduchu apod.). Pokud by byl jeřáb ve stejné výšce jako auto, tak by působil stejně velkou silou, jako síla odporová. Ale protože tomu tak není, budeme muset výslednou sílu rozložit na dvě složky (ve fyzice se tomu originálně říká rozklad sil) – jedna složka táhne auto vodorovně a druhá jej nadlehčuje. Nás zajímá jen vodorovná síla a tu bychom spočítali pomocí vztahu Fo=Fv*cos(úhel), kde Fv je výsledná síla, která na auto působí (síla jeřábu) a Fo je odporová síla (tření atp.). Je vidět, že pokud by byl úhel nulový, tak by jeřábu stačilo táhnout jen odporovou silou (jak jsem psal výše).

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru