Jít na vyhledávání

Mohl by nafukovací balónek naplněný héliem odletět do vesmíru?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © New Africal / stock.adobe.com)

Dobrý den, naše devítiletá dcera za mnou přišla s dotazem, zda by nafukovací balónek naplněný héliem mohl odletět do vesmíru. Samozřejmě za předpokladu, že si odmyslíme, že by praskl tlakem. Probírali jsme to v širší rodině a manžel tvrdí, že to není možné, protože by balónek musel překonat kosmickou rychlost, na což nemá dostatečnou rychlost. Můžete nám, prosím, pomoci, řešíme to již delší dobu :-)
Moc děkuji, Helena

Dobrý den Heleno,

děkujeme za zvídavý dotaz, jsem rád že mohu pomoci při řešení celorodinného problému.

Jednoduše lze říci, že balónek neodletí, ale v tomto případě odpověď nesouvisí s dosažením 2. kosmické rychlosti. Balónek stoupá vzhůru, protože je jeho hustota menší, než hustota atmosféry. Je to stejné, jak když dáme dřevo do vody. Také bude stoupat vzhůru, protože má menší hustotu, než voda. Ale dřevo vystoupá jen do určité polohy a bude plavat na hladině. To je způsobeno tím, že síla (vztlaková), která dřevo nadnáší bude v tuto chvíli stejně velká, jako tíha dřeva. A pokud bude dřevo mimo vodu, tak jednoduše spadne dolů, protože není nadnášeno (neberu v potaz velmi malou vztlakovou sílu vzduchu).

Stejné to bude s balónkem – do vesmíru nebude moci vstoupit, protože ve vesmíru už není vzduch, který by jej nadnášel. Doopravdy by se stalo to, že balónek zůstane v určité výšce nad povrchem Země, kde bude hustota okolního vzduchu stejně velká, jako celková hustota balónku. Hustota atmosféry se totiž s narůstající výškou snižuje. Samozřejmě počítáme s tím, že balónek nepraskne.

Doufám, že vám tato odpověď celý problém osvětlila.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru