Jít na vyhledávání

Zářivka s pohybovým senzorem

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Mikhail / stock.adobe.com)

Koupila jsem si do kuchyně malou zářivku s pohybovým senzorem.Reaguje  na pohyb ruky těsně před spínačem. Mám ji již cca 3 roky. V poslední době se mi často stává, že pohybem ruky světlo vypnu, jdu spát, ale během cca 5 minut se znova rozsvítí. Přitom v tu dobu v kuchyni nikdo není, takže nemůže reagovat na pohyb. Domnívám se, že důvodem musí být nějaká závada, ale netuším jaká. Možná to souvisí s dobou, po kterou je světlo zapnuté, poněvadž se to děje pouze v noci a obráceně to nefunguje, tj. nikdy se samovolně nevypne. Zvláštní je, že se to děje nepravidelně, jen některou noc. Pak pomůže jen vytažení ze zásuvky. Můžete mi, prosím, tuto záhadu vysvětlit, přiznávám, že je to v noci poněkud strašidelné.
Děkuji za odpověď. Z. Todorovová

Dobrý den,

děkuji za důvěru v mé znalosti, avšak nevím, jestli se mi podaří váš problém vyřešit. K tomu mám velmi málo informací a navíc nejsem elektrotechnik, ale přeci jen se o vysvětlení pokusím.

Asi nejdříve bych vám doporučil zjistit, kdy k tomuto chování dochází, zatím se pokusím tipnout hlavní příčinu tohoto záhadného chování.

Většina pohybových čidel obsahuje PIR senzor, který (zjednodušeně řečeno) reaguje na změny teploty. Jde o to, že každé těleso vyzařuje vlnění, jehož frekvence závisí na teplotě. Pokud bude teplota dostatečně vysoká, tak frekvence elektromagnetického vlnění bude taková, že už toto záření uvidíme (např. rozžhavená plotýnka u sporáku, oheň apod.). Naše tělo také vyzařuje toto vlnění, ale na nižších, pro nás neviditelných frekvencích.

Vlnění, vycházející z povrchu našeho těla dopadá na PIR senzor, který jej zaregistruje. Pokud dojde k výrazné změně tohoto záření (přiblížíme a oddálíme ruku), senzor sepne světlo. Problémem PIR senzorů jsou falešné detekce – např. pokud dáte senzor do průvanu, tak proudící vítr změní teplotu a PIR senzor na to zareaguje a rozsvítí. Ve všech místech, kde může dojít k náhlé změně teploty může se senzor falešně rozsvěcovat. Takže váš problém může být způsoben tím, že kolem senzoru např. po zhasnutí dochází ke změně teploty a proto se zapne. Může to být i vadou samotného světla – špatný kontakt může způsobit zahřívání světla a to pak falešné zapínání.

Může to být samozřejmě způsobeno i něčím jiným, ale mohu vás ubezpečit, že duchové za to nemohou, neboť neexistují, takže se není čeho bát.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru