Jít na vyhledávání

Na jakém principu funguje tzv. „Holho“?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

 Ilustrační fotografie (Zdroj: © dizfoto1973 / stock.adobe.com)

Dobrý den, měl bych dotaz na jakém principu funguje tzv. „Holho“? Jedná se o zařízení, které se jeví jak hologram, ale ve skutečnosti je to pouze optická iluze, potřeboval bych vědět jaký její princip. 
Děkuji, Václav Voltr.

Ahoj Václave,

děkujeme za další otázku do naší odpovědny. Nejdříve ukážeme, co to Holho je, zde je video z Vím proč.

Dle mého názoru jde o promítání hned několika obrazů do jednoho místa. K trojrozměrnému vnímání potřebujeme obě oči – i když se díváme na určitý předmět, v každém oku jej zobrazíme trochu jinak, protože paprsky z předmětu urazily jinou dráhu. Tyto informace jdou do mozku a ten z dvou dvojrozměrných obrazů „domyslí“ výsledný 3D obraz. Proto potřebujeme speciální brýle k vnímání 3D.

Paprsky světla z jednotlivých obrazů v tabletu dopadají na průhlednou desku. Na ní se odrážejí a lámají. Protože máme čtyři obrazy v tabletu a čtyři hrany „Holha“, dostanou se do našeho oka čtyři různé „svazky“ paprsků. Paprsky se musejí i několikrát odrážet a lámat, aby se dostaly do našeho oka. V něm vznikne neskutečný obraz (stejně jako u rovinného zrcadla) každé části Holha. Pokud všechny obrazy v tabletu vhodně natočíme, mozek si tyto čtyři různé svazky propojí dohromady a pro nás tak vznikne výsledný 3D obraz. Boční a hlavně zadní paprsek zprostředkuje „hloubku“ vnímaného obrazu, protože paprsky musejí urazit jinou dráhu.

Doufám, že toto vysvětlení je dostačující.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru