Jít na vyhledávání

Dá se zápach změřit? ?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Mongkolchon / stock.adobe.com)

Dobrý den, na tento dotaz mě přivedli moji noví myší spolubydlící. Tak trochu teď experimentuji s různými druhy podestýlky a snažím se najít nějakou, která co nejlépe absorbuje pachy. Oni ti myší kluci totiž dovedou páchnout neskutečně. A tak mě napadlo: Jak se vlastně měří intenzita smradu? Dá se vůbec zápach změřit? Čekala bych to třeba vzhledem k nějakému komfortu obyvatel, stejně jako měření hluku. Existuje na to přístroj, nebo bych třeba musela vzít respondenty? A je-li přístroj, zaznamenává přímo „puch“, nebo spíš částice látky, o které víme, že ho způsobuje? Děkuji za odpověď, Tereza Majerová

Ahoj Terezo,

Děkujeme za další otázku a já se pokusím dokázat, že nejsou žádná témata, která mi nevoní ;)

Po pravdě nejsem na měření smradu odborník, ale pokusil jsem se zjistit co nejvíc, protože i mě tato otázka začala zajímat. Určitě je možné určit obsah částic v látce (jakéhokoliv skupenství) pomocí spektroskopie. V tomto případě využíváme toho, že každá látka vyzařuje jiné barevné spektrum. Pokud tedy budeme snímat záření, které vydává dané těleso a „rozřežeme“ si jej na malé vlnové délky, zjistíme, jaká konkrétní vlnová délka v celkovém spektru chybí. To nám říká, že foton o právě této vlnové délce byl látkou pohlcen. Pokud budeme mít databázi spekter všech látek, tak můžeme snadno porovnat náš spektrogram s databází a zjistíme, jaké konkrétní materiály látka obsahuje. Výhodou tohoto postupu je to, že odhalíme i velmi malé množství různých materiálů.

Tento postup se však standardně nepoužívá. Podle mého je to tím, že bychom takto museli nejdříve zanalyzovat všechny pachy a vytvořit zmiňovanou databázi.

Dnes se obvykle využívá oflaktometrie - což zní dost vědecky, ale reálně jde o to, že se do pytle nabere vzduch, který má být otestován a ten se dá pokusným osobám k očichání. Každá osoba pak uvede, zda dané množství plynu páchne nebo ne. Po pravdě jsem v dnešní době čekal něco sofistikovanějšího ;) Ale to je příležitost pro naše čtenáře - přijít na lepší a přesnější způsob určování zápachu.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, Dukelská 13, České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru