Jít na vyhledávání

Magnet

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © jacquesduro / stock.adobe.com)

Dobrý den, v lidském těle jsou zastoupeny ve stopovém množství různé prvky, mimo jiné i železo, a mě by zajímalo, jestli by bylo možné vytvořit tak silný magnet, aby ho dokázal vytáhnout z těla. Děkuji předem za odpověď.

Ahoj,

předem musím předeslat, že nejsem biolog, takže přesný mechanismus toho, jak je železo v těle přítomno nevím, takže se na problém budu dívat jen z fyzikálního hlediska.

Železo je feromagnetická látka, tedy látka, která výrazně zesiluje magnetické pole. Zjednodušeně jde o to, že molekuly ve feromagnetech vytvářejí shluky, které nazýváme domény. Tyto domény jsou vlastně miniaturní magnety. V běžném stavu jsou vlivem tepelného pohybu různě orientovány a pokud v okolí feromagnetu vytvoříme magnetické pole, tak se domény natočí ve směru tohoto pole a tak jej zesílí. Protože se jižní póly domén natočí k severnímu pólu vnějšího pole, tak se budou navzájem přitahovat. Nejsem si jist, jestli železo, vázané v lidském těle vykazuje také vlastnosti domén, proto dost možná nebude reagovat na vnější magnetické pole.

Zajímavější je to s vodou – ta je diamagnetická, magnetické pole zeslabuje, což se projevuje jejím vytlačováním z magnetického pole. Takže v silném magnetickém poli by spíše než k přitahování železa došlo k odpuzování vody v lidském těle (např. zde je vidět, jak v silném magnetickém poli levituje žába: www.youtube.com).

Ale nemáme se čeho obávat, silné magnetické pole je např. v magnetické rezonanci a lidé v ní určitě nelevitují. Jen pro představu: sílu magnetického pole popisujeme veličinou Magnetická indukce, která vychází v jednotkách Tesla [T]. Magnetické pole Země má hodnotu magnetické indukce cca 30*10-6 T, magnet na ledničku má cca 1 mT, silný magnet v reproduktoru je v řádech jednotek Tesla a zmiňovaná magnetická rezonance je 10 T. Pro zajímavost pole, které zdvihlo žábu mělo magnetickou indukci 16 T.

Úplně na závěr – magnetické pole neutronových hvězd se pohybuje v řádech GT.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická Dukelská 13, České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru