Jít na vyhledávání

Ochlazování a odpařování kapalin

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © lizaelesina / stock.adobe.com)

Dobrý den, při pití kávy jsem se před kolegy na pracovišti vyjádřil, že je již studená. A dalšími myšlenkovými pochody jsme dospěli až k otázce, jestli kafíčko může být chladnější než okolní vzduch. Úvaha probíhala asi takto: káva má např. počáteční teplotu 50°C a teplota v místnosti 20°C. Kafčo se postupně ochlazuje až na oněch 20°C, která je v místnosti. A nyní nastává klíčová otázka. Může se káva ochlazovat pod tuto teplotu?  Když se káva dále odpařuje, tak snad dochází také k jejímu ochlazování. Nedává nám to spát, natož tak pracovat J Díky za vysvětlení, Josef

Ahoj Josefe,

budu se snažit vám uklidnit spaní a také zvýšit produktivitu práce.

Přemýšlíte správně – při vypařování se z kapaliny uvolňují nejenergetičtější (a tedy nejteplejší) molekuly a kapalina tak chladne.

Tento děj probíhá stále a kapalina se tedy stále ochlazuje. Rychlost vypařování závisí (mimo jiné) na teplotě kapaliny, proto se horká káva vypařuje (a tudíž ochlazuje) rychleji. Tudíž by to, co píšete, byla pravda.

Jenže to není tak jednoduché – musíme vzít v potaz i okolí. Mezi okolím a horkou kávou probíhá tepelná výměna – káva se ochlazuje i kvůli tomu, že předává teplo okolnímu vzduchu. Tento děj má na změnu teploty kávy vyšší vliv, než vypařování.

Pokud se káva dostane na teplotu okolí, nebude tepelná výměna probíhat. Káva se bude však dále vypařovat a tudíž ochlazovat. Jenomže pak bude chladnější než okolní vzduch a od něj se tedy bude ohřívat.

Očekával bych, že tato situace bude mít za následek, že teplota kávy bude nižší než okolí, ale jen minimálně.

Pravdu tedy ve své úvaze máte, ale rozdíl teplot bude velmi malý.

Přeji úspěšné dny u kávy v práci a chválím přemýšlení nad jevy v našem okolí.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická Dukelská 13, České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru