Černobyl
Dobrý den, mám jeden technický dotaz ohledně katastrofy v Černobylské jaderné elektrárně. V poslední době se tato nehoda stala diskutovaným tématem díky úspěšnému televiznímu seriálu a mě by konkrétně zajímalo o čem se v prvním díle zmiňují dispečeři velínu (těsně po výbuchu) když se domnívají že explodovala pouze ,,nádrž řídícího systému,, později se také zmíní že má 110 kubických metrů a že se v ní vlivem technických potíží nahromadil vodík který potom začal hořet a poškodil ji. Nejen podle seriálu ale i článků které jsem četl, o tom byly zřejmě opravdu přesvědčeni do doby než se potvrdilo že se poškodil samotný reaktor. I přes to že jsem si hledal různá videa a články o tom jak reaktor a elektrárna pracuje a snad sem i jako naprostý laik aspoň základní principy a fungování jednotlivých částí elektrárny pochopil, stále nemůžu přijít na to co to ta nádrž řídícího systému vlastně je, k čemu přesně sloužila a proč měli dispečeři důvod se domnívat že jako první příčina výbuchu je právě ona nádrž? Omlouvám se za zdlouhavý dotaz a děkuji předem za odpověď. Ondřej
Ahoj Ondro,
děkujeme ti za dotaz do naší poradny. Osobně chválím to, že přemýšlíš nad tím, co vidíš a také, že se snažíš najít odpovědi.
V tomto případě budu spíše odhadovat, protože nejsem ani jaderný fyzik, ani znalec reaktorů.
Obecně bych čekal, že jde o bezpečnostní nádrž (např. zde: https://www.physicsforums.com/threads/whats-the-control-system-tank-in-rbmk.971674/).
Problém jaderných reaktorů je v tom, že i když je odstavíme, musíme je chladit, protože i po ukončení jaderné reakce palivo uvolňuje zbytkové teplo (a to dost velké). Proto musí být reaktor chlazen neustále. A vlastně kvůli tomu zkoušeli v Černobylu test, který měl nakonec katastrofické následky. Myslím, že v nádržích by mohla být voda, která by v případě nouze na čas zchladila reaktor, než naběhnou dieselové generátory, které by v případě výpadku elektrické energie dodávaly energii čerpadlům.
Problém chlazení reaktoru byl také řešen v případě jaderné havárie ve Fukušimě, kde byla nakonec k chlazení využita mořská voda.
Možná mohl hlavní inženýr Ďatlov přemýšlet tak, že se v těchto nádržích zvýšil tlak a teplota a nádrže tudíž explodovaly. Podle toho, co jsem našel byly tyto nádrže výše než reaktor a tudíž by při pádu mohly tisíci tunový kontejnment zavalit a dle Ďatlova vytvořit iluzi výbuchu reaktoru. Ale opět připomínám – opět jen odhaduji.
Ještě se vrátím k jedné části tvojí otázky – proč byli přesvědčeni, že reaktor vybouchnout nemohl – spatřoval bych pro to několik důvodů. Asi hlavní je ten, že něco takového se v socialistickém státě prostě nemohlo stát, s tím souvisí i to, že jen samotné pochyby byly nevhodné. Dále bych v tvrzení, že reaktor nemůže vybuchnout viděl i alibismus a zříkání se zodpovědnosti. A nakonec nedostatek pokory před touto relativně novou technologií. Také se od té doby udělalo hodně opatření a mezi odborníky panuje k jaderné energii větší respekt.
Snad se mi alespoň částečně podařilo odpovědět na tvůj dotaz.
Máš nějaký dotaz?
Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz