Jít na vyhledávání

Je v horkovzdušné a parní troubě, kde na boku stěny je odštípnutý smalt o velikosti 2 cm, zdravotně nezávadné péct a připravovat jídla v páře?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © glebchik / stock.adobe.com)

Dobrý den, je v horkovzdušné a parní troubě, kde na boku stěny je odštípnutý smalt o velikosti 2 cm, zdravotně nezávadnéné péct a připravovat jídla v páře? Jídlo není s poškozeným smaltem v kontaktu, ale napadlo mě, zda třeba vlivem fyzikálních jevů, např. páry nebo horkého vzduchu poháněného ventilátorem přeci jen nedochází k migraci těžkých kovů, a tím i kontaminaci potravin? Děkuji velice za případnou odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne, Lenka B.

Dobrý den,

děkujeme za praktickou otázku do naší snad praktické fyzikální odpovědny. Z toho, kolikrát jsem použil slovo praktický, je doufám vidět, že se považuji za praktického člověka. Tak se budu snažit i odpovědět, ale berte, prosím v potaz, že tato odpověď není nijak věděcká, neb nejsem odborník ani na vaření, ani na vliv materiálů na zdraví člověka.

Vzhledem k tomu, že v troubě jsou pevné materiály, mohou se do jídla dostat jen tak, že by vysublimovaly (změnily své skupenství na plynné). Sublimace je obecně velmi pomalý jev, kolem sebe moc výrazných příkladů nevidíme. Ale např. vonící mýdlo je ten příklad - z pevné látky molekuly vysublimují do okolí a docestují nám do nosu, kde vytvoří čichový vjem. Nemyslím si, že by někdo pozoroval, že by mýdlo vysublimovalo (to se spíše ztratí). Proto bych se toho, že molekuly smaltu nějak výrazně sublimovaly neobával. K sublimaci navíc dochází stále - tedy i když je trouba neporušená, ale i tak není možné plynným částicím zabránit v pohybu, takže bych ve Vámi uvedeném případě neviděl důvod k obavám. Navíc vycházím z toho, že výrobci by neměli do takovýchto spotřebičů dávat cokoliv, co ohrožuje zdraví. Ale jak jsem psal na začátku - je to můj spíše praktický pohled na věc.

Jestli budete péci buchty, klidně mi jednu pošlete a já jí sním, abych dokázal, že si za svým tvrzením stojím :)

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, Dukelská 13, České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru