Jít na vyhledávání

Podtlak v cisterně

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Yaroslav / stock.adobe.com)

Dobrý den, dočetl jsem se o metodě čerpání (fekálií), kdy se v cisterně odpálila dávka benzínu a vznikl tak podtlak. Není mi jasné, jak přesně to mohlo fungovat. Znám sice oblíbený pokus se svíčkou (jako http://fyzikalnipokusy.cz/1904/utopena-svicka), ale tam musí nejdřív přetlak uniknout, jestli tomu dobře rozumím. Jinak by to fungovalo přesně opačně, jako ve válci spalovacího motoru, vznikl by přetlak… S pozdravem Libor

Ahoj Libore,

děkujeme za sice ne moc voňavý, ale praktický dotaz do naší poradny. Sice jsem nic podobného neslyšel, ale v principu to možné je. Vlastně je to stejné, jako pokus se svíčkou. Zapálením benzinu se zvýší teplota v cisterně. Při zvýšení teploty se začne vzduch v cisterně teplotní roztažností rozpínat. Pokud nebude mít kam unikat, tak vznikne v nádobě přetlak.

Po tom, co benzín shoří se teplota sníží. Tím se plyn začne vracet do původního objemu. Pokud v první části tohoto děje plyn nikam neunikl, tak se tlak sníží na počáteční hodnotu (v případě stejných počátečních a konečných podmínek). Pokud však plyn unikl, je ho v cisterně méně a tudíž se při ochlazování začne snižovat tlak a v cisterně vznikne podtlak. Tento podtlak vtáhne do cisterny požadovaný obsah.

Takže výsledek celého „pokusu“ záleží na tom, zda přetlak může uniknout ven a to tak, aby jej nenahradil okolní vzduch, ale požadovaný materiál. V případě pokusu se svíčkou je voda tou zábranou, která pustí vzduch ze skleničky, ale už mu nedovolí se vrátit zpátky (má menší hustotu než voda). Pokud bychom se pečlivě dívali, tak při pokusu se svíčkou uvidíme před uhasnutím svíčky bubliny ve vodě kolem skleničky – tak uniká ohřátý vzduch ze sklenice.

Jestli bychom tedy chtěli takto výbušně čerpat fekálie, museli bychom do fekálií ponořit hadici, spojenou s cisternou. V cisterně bychom zapálili benzín, vzniklý přetlak by hadicí vybublal přes fekálie ven a po ochlazení cisterny by podtlak fekálie nasál.

Osobně bych to tak ale nedělal…

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, Dukelská 13, České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru